English version Kontakt Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla doktoranta
  • Dla pracownika
  • Seminaria
  • Dla szkół
Wydział Fizyki
Aktualności O Wydziale Struktura organizacyjna Władze Wydziału Badania naukowe Doktoraty i habilitacje Jakość kształcenia Sukcesy Projekty Zapytania ofertowe w projektach UE Zapytania ofertowe w projektach NCBR Kontakt
Szybkie linki
Strona Główna UAM Książka adresowa Wydziału Książka adresowa UAM Biblioteka Uniwersytecka Biblioteka Wydziałowa Deklaracja dostępności USOS Web Obserwatorium Poznańskie Sesja Historyczna Wiara i Rozum Collegium Minus webcam Koncerty na Morasku Jakość powietrza
 
Wydział Fizyki Strona główna Szybkie linki Wiara i Rozum

Wiara i Rozum

                 
       

Szanowni Państwo!
Kolejne spotkanie z cyklu "Wiara i   rozum" zaplanowane na dzień 26 marca br. zostało odwołane

Organizatorzy

     
 

SPOTKANIE 10  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Między nauką a wiarą

 

Streszczenie:

Tożsamość nauk przyrodniczych określa tzw. naturalizm metodologiczny przyjmujący, że badania naukowe należy prowadzić tak, jakby poza naturą nic nie istniało. Z tego powodu nauki przyrodnicze nie mają istotnych punktów wspólnych z wiarą religijną. U boku nauk przyrodniczych wyrosła natomiast metafizyczna koncepcja, zwana materializmem naukowym, lecz nie będąca nauką. Odnosi się ona wprost negatywnie do wiary religijnej. Wykład poświęcony jest  wykazaniu sprzeczności między materializmem naukowym a fizyką kwantową. Zaprezentowane zostanie również poszukiwanie takiego modelu metafizycznego, który może być zgodny z rezultatami  fizyki kwantowej.

Spotkanie odbędzie się we poniedziałek, 24 lutego 2020, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2 (dawniej ul. Umultowska 85), Poznań.

Zapraszamy. Wstęp wolny.
  
O Autorze:

Prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz jest profesorem seniorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 2018) oraz doktorem honoris causa Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Królewcu (od 1995). Jest autorem 137 prac naukowych, 14 książek głównie z zakresu fizyki kwantowej i kosmologii kwantowej oraz ponad 160 innych publikacji. W latach 1993-2003, pięciokrotnie na zaproszenie i w obecności św. Jana Pawła II wygłaszał referaty na interdyscyplinarnych seminariach w Castel Gandolfo. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1988), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1995), 3 nagrody ministerialne i liczne nagrody Rektora UAM oraz tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kcynia (2003). Był radnym Sejmiku Wielkopolskiego (2002-2004), posłem na Sejm RP IV. kadencji oraz kanclerzem Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (2017-2019). Zasadniczym celem tego Zakonu jest wszechstronna pomoc chrześcijanom zamieszkującym  Ziemię Świętą.

 

  . Zapis dźwiękowy części 10

 

 . . .

 . . .

 

 

SPOTKANIE 9  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Naukowiec i mądrość - razem czy osobno?

 

Streszczenie:
We współczesnym świecie podlegającym szybkim zmianom technologicznym i społecznym, rola naukowca, który te zmiany stymuluje, bada, uzasadnia, wydaje się być szczególnie istotna. Jakie jest postrzeganie społeczne i jakie są oczekiwania względem naukowca oraz wynikająca z tego odpowiedzialność w rosnącym szumie informacyjnym? Czy zdobywana i akumulowana wiedza jest gwarantem postępu skutkującego szczęściem ludzi? Czy naukowiec to bardziej człowiek wiedzy czy mądrości? Czy jest miejsce na mądrość w nauce w „epoce postprawdy”? Te i podobne dylematy będą przedstawione w kontekście własnych doświadczeń, współczesnych tekstów oraz w odniesieniu do wybranych historii biblijnych.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 grudnia 2019, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego (dawniej ul. Umultowska 85), Poznań.

Zapraszamy. Wstęp wolny.
  
O Autorze:

Prof. Szczepan Zapotoczny uzyskał stopień doktora na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1999). Następnie dołączył do grupy prof. Juliusa Vancso (Uniwersytet Twente, Holandia), gdzie odbył staż podoktorski (1999-2001). Tytuł profesora uzyskał w 2016 r. Obecnie jest liderem grupy Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów na UJ oraz  profesorem gościnnym na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Działa również w Akademickim Forum Dyskusyjnym „Logos” przy AGH zajmującym się zagadnieniami z pogranicza nauki i wiary. Jego działalność naukowa obejmuje głównie wytwarzanie i charakteryzację nanostrukturalnych materiałów polimerowych i hybrydowych do zastosowań biomedycznych, fotochemicznych i fotowoltaicznych. Jest współautorem ok. 120 artykułów naukowych oraz szeregu publikacji popularnonaukowych. Był nagrodzony wieloma nagrodami za osiągnięcia naukowe. Jest edytorem w czasopismach „Open Chemistry” oraz „Advaces in Polymer Technology”. Kierował licznymi projektami badawczych na poziomie krajowym i międzynarodowym (m.in. TEAM, IDEAS Plus). Pełni funkcje kierownicze z gremiach zarządzających nauką.  Prof. Zapotoczny jest promotorem 20 doktorantów (7 obronionych prac) i ponad 30 studentów studiów magisterskich.

 

  . Zapis dźwiękowy części 9

 

. . .

 


SPOTKANIE 8  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Termodynamika teologii: entalpia, entropia i wiara

 

Streszczenie:
Podczas gdy przyszłość jest zazwyczaj wypełniona niepokojącymi wyzwaniami, a ból często przekłuwa nasze serca z powodu troski o bliskich nam ludzi, to ci z nas, którzy wierzą w sprawiedliwego Stwórcę, znajdują pocieszenie w wierze oraz darze łaski, których nie można zmierzyć ani w inny sposób określić ilościowo poprzez nasze zmysły. Wiara opiera się na zaufaniu do Najwyższego i pozwala wiernym podróżować w przyszłość z mniejszym niepokojem i większą pewnością siebie. Chociaż wynik podróży pozostaje nieznany, istnieje pewien stopień przewidywalności i pocieszenia w przyjęciu słów modlitwy „Bądź wola Twoja”. Jedną z dziedzin badań, która stara się przewidzieć, czy zdarzenie lub proces wystąpią spontanicznie, jest termodynamika, która rozciąga się od nauk przyrodniczych (chemia i fizyka) do inżynierii i medycyny.  Moje zainteresowania dotyczą termodynamiki roztworów stosowanej do mieszania różnych rodzajów molekuł.  Warunki sprzyjające mieszaniu różnych cząsteczek mogą również być stosowane dla ludzi. Jak to się odnosi do wiary? Wiara jest rzeczywiście darem łaski i nigdy nie będzie w pełni analizowalna, ale możemy próbować wyjaśniać pojęcie wiary, a tym samym szerzyć pokój i oświecać ciemniejący świat.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 maja 2019, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego (dawniej ul. Umultowska 85), Poznań

Zapraszamy. Wstęp wolny
  
O Autorze:

Prof. Richard J. Spontak jest wybitnym badaczem w obszarze inżynierii materiałowej, absolwentem Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego  w Berkeley.   Od roku 1992  pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie, gdzie bada strukturę materiałów makromolekularnych. Profesor Spontak opublikował ponad 270 recenzowanych artykułów w czasopismach naukowych, a jego prace były cytowane ponad 11 000 razy. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą polimerów, nanokompozytów polimerowych, mikroskopii elektronowej i miękkich materiałów reagujących na bodźce. W uznaniu doniosłości jego badań naukowych Profesor Spontak został nagrodzony licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Profesor Spontak mieszka w Raleigh w Północnej Karolinie z żoną Josie oraz dziećmi, Danielle i Joshuą.
Zapraszamy. Wstęp wolny.

 

  . Zapis dźwiękowy części 8

 

. . .

 

 

SPOTKANIE 7  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Chrześcijanin w świecie arabskim. O czym nie wie Europa?
 

Streszczenie:
Wykład będzie poświęcony chrześcijanom w świecie arabskim. Święty Jan Paweł II pragnął i niejednokrotnie zachęcał do jedności Kościołów Wschodu i Zachodu. W Encyklice Orientale lumen zwrócił uwagę na tradycję Kościołów Wschodnich stanowiących integralną część dziedzictwa Kościoła Chrystusowego. Zachęcał również katolików do poznawania tych Kościołów, by móc się karmić ich dziedzictwem i tym samym przyczyniać się do budowania jedności wśród chrześcijan. Żywymi nosicielami tej tradycji w Egipcie są Koptowie – potomkowie rdzennych mieszkańców Egiptu. Ich życie w społeczeństwie głównie muzułmańskim i arabskim to nieprzerwana walka, w której istotnym orężem jest wiara. Dzięki niej wytrwali do dziś, pomimo codziennego narażania się na śmiertelne niebezpieczeństwo, wynikające ze zjawiska terroryzmu islamskiego, bądź też innych form prześladowań religijnych, bądź etnicznych.

Wtorek, 28 maja 2019, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2 (dawniej Umultowska 85), Poznań.

Zapraszamy. Wstęp wolny
  
O Autorze:

Dr Ashraf S. Benyamin urodzony w Egipcie, zamieszkały w Polsce. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie kulturoznawstwa. Wykładowca w Pracowni Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami UAM. Do jego zainteresowań naukowo-badawczych należą: związki europejskiej i arabskiej kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury muzycznej, literatura arabska, religia i mniejszości religijne w Egipcie (Koptowie).

 

  . Zapis dźwiękowy części 7

 

. . .

 

 

SPOTKANIE 6  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Czy żyjesz naprawdę?
 

Streszczenie:
Założycielka i dyrektorka pierwszego i jedynego na Litwie hospicjum opowie o pracy w tym ośrodku i cudach jakich na co dzień doświadczają jego pacjenci i pracownicy. Jedyne na Litwie hospicjum opiekuje się chorymi bez względu na narodowość i wyznanie.
  
Poniedziałek, 14 stycznia 2019, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Umultowska 85, Poznań.
  
Zapraszamy. Wstęp wolny.
  
O Autorce:

Siostra Michaela Rak była wcześniej współzałożycielką Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. W 2008 roku przyjęła zaproszenie arcybiskupa wileńskiego. Siostry podjęły się remontu budynku, w którym przed wojną mieszkał spowiednik świętej Siostry Faustyny ks. Michał Sopoćko.

 

  . Zapis dźwiękowy części 6


. . .

 

 

 

SPOTKANIE 5  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

O współczesnych zagrożeniach związanych z ponowoczesnością, które zabijają duszę młodego człowieka
 

Streszczenie:
Współcześni ludzie są przekonani, że wyzwoliliśmy się z komunizmu i nazizmu, że jesteśmy wszyscy wolni, nie zdając sobie sprawy z tego, że świat zawsze zmierza do opanowania człowieka w taki czy inny sposób. Teraz widząc bezużyteczność odwoływania się do przemocy w kierowaniu ludźmi, powstał system ponowoczesności, który jest totalitarny, posługuje się jednak miękką wersją totalitaryzmu, która nie prowadzi do zabijania ciała, ale skutecznie zabiera się do zabijania duszy. Dotyczy to w szczególności ludzi młodych, którzy nie są gotowi do tego, żeby zauważyć to, co zmierza do opanowania ich myśli.
  
Poniedziałek, 10 grudnia 2018, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Umultowska 85, Poznań
  
Zapraszamy. Wstęp wolny.
  
O Autorze:

Ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Posiada stopień doktora teologii biblijnej na podstawie pracy pt. „Wyzwolenie i zbawienie w Drugiej Księdze Machabejskiej” napisanej pod kierunkiem prof. P. Zeraffy i obronionej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

 

 . Zapis dźwiękowy części 5


. . .

 

 

 

SPOTKANIE 4  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Transcendencja a prawa fizyki

Streszczenie:
Wykład poświęcony będzie współczesnej fizyce i zmianie sposobu widzenia świata, która nastąpiła w XX wieku. Zmiana ta niesie daleko idące konsekwencje w naszym rozumieniu determinizmu i możliwości pełnego poznania rzeczywistości. Omówiony będzie możliwy związek fundamentalnych pytań fizyki z pytaniem o istnienie transcendencji.

Poniedziałek, 19 listopada 2018 r., godz. 17:00, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Umultowska 85, Poznań

Zapraszamy. Wstęp wolny.

O Autorze:
Krzysztof A. Meissner jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z Gabriele Veneziano z CERN, ostatnio zaproponował z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych, przewidujące istnienie nowych cząstek możliwych do odkrycia w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) oraz istnienie bardzo ciężkiej ciemnej materii. Współpracuje  również z Rogerem Penrosem z Oxfordu w obserwacyjnym poszukiwaniu pierścieni na satelitarnych mapach kosmicznego promieniowania tła. Prof. Krzysztof Meissner jest cenionym popularyzatorem nauki, biorącym stały udział w audycjach popularnonaukowych w radiu, telewizji i internecie.


 . Zapis dźwiękowy części 4

 

. . .

 

 

 

SPOTKANIE 3 ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Inteligencja duchowa: wewnętrzna sprzeczność czy klucz do szczęścia?

Streszczenie:
Czy istnieje jakiś sekret, którego odkrycie pozwoli osiągnąć w życiu prawdziwe szczęście? Tak, jest nim inteligencja duchowa! Każdy z nas ją ma, ale bardzo, bardzo niewielu ją odkrywa i wykorzystuje. Kluczem jest zrozumienie kim jestem, bez lęku, bez osądów, bez poczucia winy: czy moim Ego, które udaję i gram, czy moim prawdziwym, dobrym JA, którym jestem naprawdę. Moje grzeszne Ego jest przyczyną wszystkich moich strapień. Moje prawdziwe, bo zakorzenione w Bogu, JA jest niewyczerpalnym źródłem szczęśliwości. To seminarium zaproponuje metody odkrycia tego sekretu szczęścia, które są proste, ale nie są łatwe. 

Zapraszamy. Wstęp wolny.


O Autorze:
Maciej Radosz, profesor inżynierii na Uniwersytecie Wyoming w USA, posiada w swoim dorobku 240 recenzowanych publikacji, które uzyskały 15 000 cytowań, w dziedzinie nauk molekularnych stosowanych do badań nad energią i nowymi sposobami leczenia raka. W tym seminarium profesor Radosz wykorzysta swoją drugą pasję – zrozumienie naszej wrodzonej duchowości – która jest tematem jego nowej książki i serii akademickich seminariów pod nazwą“Spiritual Intelligence”.


 . Zapis dźwiękowy części 3



 

SPOTKANIE 1 i 2  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Czy można zaufać Biblii? Prawda o autentyczności i aktualności najbardziej znanej księgi świata.

 

Streszczenie:
To już drugie z cyklu konwersatoriów “Wiara i Rozum” czyli wykładów połączonych z dyskusją.Kontynuujemy poprzednie spotkanie nt. Świętej Księgi, która dla jednych jest fenomenalnym dziełem literatury, dla innych księgą podpowiadającą jak żyć, dla innych Księgą Słowa Bożego. Poszukiwać będziemy źródeł jej powstania, rozmawiać o jej wartości, o tym, czym może stać się dla czytelnika.

Środa, 21 marca 2018 r., godz. 17:00, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Umultowska 85, Poznań.

Zapraszamy. Wstęp wolny.


O Autorze:

ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik, biblista, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego.


 . Zapis dźwiękowy części 2


 . Zapis dźwiękowy części 1


 

 


 

Czym są konwersatoria WIARA i ROZUM?

 

W II wieku Tertulian sceptycznie pytał “Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima? A cóż Akademia i Kościół?”. Te słowa przytacza Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, którą jednak rozpoczyna pozytywnym stwierdzeniem,że “wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Te dwa stanowiska (tak odległe w czasie) rozpinają przestrzeń, w której pozostaje wiele miejsca na pytaniai odpowiedzi, wątpliwości i wyjaśnienia.

Konwersatorium nasze skierowane jest do tych,którzy podzielają pogląd Jana Pawła II, że “obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach”.

Jakkolwiek w powyższych cytatach chodziło filozofię, to wydaje nam się, że nieuniknione jest w dzisiejszej dyskusji relacji wiary i rozumu uwzględnienie także punktu widzenia nauk szczegółowych, w tym przyrodniczych. Chcielibyśmy zatem zaprosić do dyskusji wykładowców świeckich i duchownych,przedstawicieli rozmaitych nauk, by móc wspólnie rozważać kwestie wzajemnych odniesień wiary i rozumu.

Do uczestnictwa w spotkaniach chcemy zapraszać zarówno studentów jak i pracowników naukowych, ale również wszystkie inne zainteresowane osoby. W założeniu spotkania mają mieć formę wykładu,po którym następuje otwarta dyskusja. Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują,ale także świadectwa wiary w odniesieniu do prezentowanych treści oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania.

 

Organizatorami spotkań są: Wydział Fizyki UAM oraz Duszpasterstwo Akademickie “Na Brzegu”przy parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.

 


Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń
.
Wiara i Rozum SESJA Historyczna Festiwal Nauki Drzwi Otwarte Wyklad Otwarty Astronomia
webcam
Wyklad Otwarty Wyklad Otwarty

Wydział Fizyki UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, 61-614 Poznań, Biuro Obsługi Wydziału: tel. +48 61 829-5202, e-mail: fizyka@amu.edu.pl, Biuro Obsługi Studentów: tel. +48 61 829-5152, e-mail: dziekfiz@amu.edu.pl

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.