English version Kontakt Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla doktoranta
  • Dla pracownika
  • Seminaria
  • Dla szkół
Wydział Fizyki
Aktualności O Wydziale Struktura organizacyjna Władze Wydziału Badania naukowe Doktoraty i habilitacje Jakość kształcenia Sukcesy Projekty Zapytania ofertowe w projektach UE Zapytania ofertowe w projektach NCBR Kontakt
Szybkie linki
Strona Główna UAM Książka adresowa Wydziału Książka adresowa UAM Biblioteka Uniwersytecka Biblioteka Wydziałowa Deklaracja dostępności USOS Web Obserwatorium Poznańskie Sesja Historyczna Wiara i Rozum Collegium Minus webcam Koncerty na Morasku Jakość powietrza
 
Wydział Fizyki Strona główna Wydział Fizyki Sukcesy

Sukcesy

 

maj-czerwiec 2016

Na podstawie decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 14  marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i  tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1852 ze zm.), podjętej po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z dniem 27 czerwca 2016 r. Wydziałowi Fizyki Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznano uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych w dyscyplinie biofizyka.

Na podstawie decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i  tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1852 ze zm.), podjętej  po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z dniem 30 maja 2016 r. Wydziałowi Fizyki Uniwersytetu im Adama   Mickiewicza w Poznaniu przyznano uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych w dyscyplinie astronomia.


17 września 2015

Uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 25 czerwca 2015 r. nr 521/2015, podjętą w sprawie oceny programowej na kierunku "akustyka" prowadzonym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym i na poziomie studiów drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim, wydano ocenę "wyróżniającą".

Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją, działającą na rzecz doskonalenia jakości kształcenia. Podstawowym celem działań Komisji jest wspieranie polskich uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia oraz w osiąganiu standardów edukacyjnych na miarę najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni akademickiej. Ocena obejmuje jakość kształcenia na kierunkach, poziomach i profilach studiów wyższych (ocena programowa), a także - w ramach oceny instytucjonalnej - działalność podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni wyższych.


19 listopada 2014

W tegorocznej edycji jednego z największych międzynarodowych konkursów akademickich, the Google Online Marketing Challenge (GOMC), nasi studenci znaleźli się w Top 15 Europy GOMC 2014. Co roku w konkursie biorą udział tysiące zespołów z całego świata.

Do tej pory studenci przygotowujący się do GOMC w ramach zajęć „Technologie e-commerce – marketing internetowy” prowadzonych przez dra Wojciecha Czarta na Wydziale Fizyki UAM, w latach 2010-2014, aż czterokrotnie znaleźli się w Top 5, a kolejne zespoły czterokrotnie w Top 15 Europy GOMC. W uznaniu dotychczasowych osiągnięć, dr Wojciech Czart, został zaproszony do prestiżowego grona The Global Academic Panel, zespołu autorytetów akademickich z dziedziny marketingu internetowego, którzy odpowiadają za aspekt merytoryczny konkursu GOMC (Google Hangout On Air: ”GOMC #10: Selecting a Client Business” z udziałem dra Czarta).
Studenci przygotowują się do udziału w GOMC w ramach zajęć prowadzonych na Wydziale Fizyki dla studentów Informatyki Stosowanej, (obecnie Technologie Komputerowe) i międzyuczelnianego kierunku Techniczne Zastosowania Internetu (TZI) prowadzonego wspólnie przez UAM, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Politechnikę Poznańską. Skład naszego zespołu Top 15 GOMC 2014: Monika Mantyk (kapitan), Daniel Orłowski, Anna Kril, Tomasz Dąbrowski, Marcin Nowaczyk.


30  października 2014

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwudziesty trzeci przyznała Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało czterech wybitnych polskich uczonych – prof. Tomasz Goslar (UAM), prof. Karol Grela (UW), prof. Iwo Białynicki-Birula (CFT PAN) oraz prof. Lech Szczucki (IFiS PAN).

Nagrody Fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

Prof. Tomasz Goslar z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014 w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za kluczowy dla współczesnych badań klimatycznych wkład w ustalenie chronologii zmian stężenia izotopu węgla C14 w atmosferze podczas ostatniego zlodowacenia. Prof. dr hab. inż. Tomasz Goslar kieruje Laboratorium Radiowęglowym na Wydziale Fizyki UAM.


5 grudnia 2013 

Kierunek studiów Akustyka prowadzony przez Instytut Akustyki Wydziału Fizyki naszej Uczelni znalazł się w grupie 13 najwyżej ocenionych programów kształcenia dla profilu praktycznego na polskich uczelniach.

Do konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłoszono 261 wniosków, w tym 185 wniosków dla profilu ogólnoakademickiego oraz 76 wniosków dla profilu praktycznego. Komisja najwyżej oceniła 13 programów kształcenia o profilu praktycznym oraz 13 programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim. Każda z nagrodzonych jednostek otrzyma dofinansowanie w wysokości 1.000.000 zł.

Wnioski oceniała Komisja do spraw opiniowania wniosków o dofinansowanie w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Edwarda Jezierskiego, w składzie: prof. dr hab. Ewa Bartnik, prof. dr hab. Stanisław Chwirot, prof. Grzegorz Kurzyński, prof. dr hab. Jan Madey, dr hab. Zbigniew Marciniak, prof. dr hab. Jadwiga Mirecka, prof. dr hab. Dariusz Rott, dr hab. Małgorzata Sekułowicz, prof. dr hab. Jan Szambelańczyk, prof. dr hab. inż. Radosław Trębiński, prof. dr hab. inż. Jan Zawadiak oraz pracownicy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spośród 13 najlepszych programów kształcenia dla profilu praktycznego 10 prowadzonych jest na studiach pierwszego stopnia, 2 na studiach drugiego stopnia, a 1 na jednolitych studiach magisterskich. W obszarze nauk społecznych nagrodzono 6 wniosków, w obszarze nauk ścisłych – 2 wnioski, nauk przyrodniczych – 1 wniosek, nauk technicznych – 2 wnioski oraz 2 wnioski z więcej niż jednego obszaru nauk.

Wnioski nagrodzono w zakresie następujących kierunków studiów:

Profil praktyczny

  • Akustyka
  • Biotechnologia
  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
  • Dziennikarstwo i nowe media
  • Finanse i rachunkowość
  • Informatyka
  • Pedagogika specjalna
  • Prawo
  • Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej
  • Stosunki międzynarodowe
  • Zarządzanie i inżynieria produkcji
  • Zastosowania fizyki w biologii i medycynie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


29 sierpnia 2013

W tegorocznej edycji największego międzynarodowego konkursu marketingu internetowego Google Online Marketing Challenge (GOMC) zespół studentów Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, których opiekunem był dr Wojciech Czart, znalazł się w światowym Top 15 rankingu GOMC 2013 (CID zespołu 157-147-8228).
 
W tym roku w konkursie wzięły udział 2453 zespoły studentów z całego świata. W grupie „Strong” sklasyfikowanej zaraz po zwycięzcach znalazł się również drugi zespół studentów dr Wojciecha Czarta, który uplasował się tuż przed zespołem dra Tymoteusza Doligalskiego z Warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, którego zespół był globalnym zwycięzcą zeszłorocznej edycji konkursu GOMC.

Od pięciu lat nasi studenci przygotowują się do konkursu w ramach wykładów monograficznych „Technologie e-commerce - marketing internetowy” prowadzonych na Wydziale Fizyki przez dra Wojciecha Czarta dla studentów Informatyki Stosowanej, (obecnie Technologie Komputerowe) i międzyuczelnianego kierunku Techniczne Zastosowania Internetu prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Politechnikę Poznańską. W 2010 roku studenci Informatyki Stosowanej znaleźli się w Top 5 regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki GOMC 2010. Od 2011 r. do studentów Informatyki Stosowanej dołączyli studenci Technicznych Zastosowań Internetu. W latach 2011 i 2012 nasi studenci ponownie znaleźli się w Top 5, ale już wydzielonego regionu Europy konkursu GOMC.

Inaczej niż w poprzednich latach, w tym roku Google nie ogłosił list zespołów Top 5 regionów, na które był obecnie podzielony świat: a) Europa, b) obie Ameryki, c) Środkowy Wschód i Afryka, d) Azja i Pacyfik.

Poza naszymi zespołami, które startowały w tym roku wyłącznie w kategorii „AdWords Awart”, sukces odniósł również zespół z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który pod opieką dra inż. Wojciecha Wiza otrzymał tytuł europejskiego zwycięzcy w kategorii „Google+ Social Media Marketing”. Kapitan tego zespołu Pan Adrian Gasiński był w zeszłym roku kapitanem zespołu Top 15 Europy GOMC 2012, który brał udział w konkursie w ramach zajęć prowadzonych przez dra Wojciecha Czarta na Wydziale Fizyki UAM Poznań.

Zespoły biorące udział w konkursie były oceniane wg trzech kategoriach: „AdWords Award”, „Social Impact Award”, „Google+ Social Media Marketing” (opis). Drużyny ze wszystkich kategorii musiały przygotować i przeprowadzić trzytygodniową kampanię marketingową w kompleksowym systemie zarządzania kampaniami internetowymi Google AdWords. Studenci musieli konkurować nie tylko z innymi zespołami akademickimi z całego świata, ale co może nawet bardziej istotne, również z innymi podmiotami prowadzącymi kampanii marketingowe na realnym, otwartym rynku. Następnie w oparciu o algorytm oceniający 35 parametrów charakteryzujących jakość prowadzonych kampanii został utworzony ogólny (niezależny od kategorii) światowy ranking zespołów biorących udział w GOMC 2013. Z otrzymanego w ten sposób rankingu wybrano zwycięzców: globalnego i czterech regionalnych w kategorii „AdWords Award” i „Social Impact Award”. Biorący udział w GOMC w ramach kategorii „AdWords Award” musieli przeprowadzić kampanię dla wybranej firmy komercyjnej, natomiast w kategorii „Social Impact Award” dla organizacji non-profit. Dodatkowo startujące w GOMC zespoły mogły wykazać się umiejętnościami prowadzenia kampanii społecznościowej prowadząc, w ramach kategorii „Google+ Social Media Marketing”, sześciotygodniową kampanię opartą na stronie Google+ promowanej firmy komercyjnej lub organizacji non-profit.

Według opisu, na stronie rezultatów najpierw podano listę wyselekcjonowanych niezależnie od ogólnego rankingu zwycięzców w trzech ocenianych kategoriach, a po nich umieszczono globalną niezależną od ocenianych kategorii, listę rankingową utworzoną w oparciu o algorytm oceniający 35 charakterystyk prowadzonych kampanii.

Udział w konkursie był dla studentów idealnym sposobem na sprawdzenie w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych na uczelni w starciu z nie symulowaną, realną konkurencją prowadzącą internetowe kampanie marketingowe na otwartym rynku.

Skład pierwszego zespołu z Wydziału Fizyki UAM Poznań, zespołu ze światowego Top 15 GOMC 2013 (CID 157-147-8228): Michał Paszyn (kapitan), Dariusz Filipek, Anna Melcer, Magdalena Majewska, Roman Rozenberger, Tomasz Bielecki. Zespół prowadził kampanię dla witryny sklepu internetowego Ivoo.pl poznańskiej firmy Ivoo)

Skład drugiego zespołu z Wydziału Fizyki UAM Poznań, zespołu z grupy „Strong” GOMC 2013 (CID 535-948-7271): Igor Springer (kapitan), Robert Mastalerek, Ewa Benedyczak, Urszula Hajka, Jolanta Organka. Zespół prowadził kampanię dla witryny sklepu internetowego SquashMarket.pl poznańskiej spółki SQUASHportal).


31 maja 2013

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej. Znaleźliśmy się w grupie 25 najlepszych wydziałów w Polsce a Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedynym wydziałem fizyki na tej niezwykle prestiżowej liście.

Spośród wydziałów naszej Uczelni znalazł się na niej również Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Każdy z nagrodzonych kierunków prowadzonych w całej Polsce otrzyma przez najbliższe trzy lata nawet milion złotych rocznie (łącznie maksymalnie 3 mln zł) na realizację kształcenia i dalszy rozwój.

"To kolejny krok w premiowaniu najwyższej jakości kształcenia, która stanowi filar wprowadzonej reformy szkolnictwa wyższego. Wyróżniamy najlepsze w Polsce kierunki studiów z myślą o tym, aby stwarzać im lepsze szanse dalszego rozwoju.  Poznajemy więc dziś liderów łączących najwyższej jakości kształcenie z wysokim poziomem prowadzonych badań"  podkreśla minister Barbara Kudrycka.

W pierwszej edycji finansowania najlepszych kierunków studiów, biorąc pod uwagę wyróżniające oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wskaźniki efektywności naukowej, wyłoniono kierunki ścisłe, techniczne, społeczne, humanistyczne i przyrodnicze. 

źródło:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


 maj 2013

Nasze projekty nagrodzone w konkursie „Generacja Przyszłości”. Jest to program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowany do studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Nanoukłady na bazie fosfolipidów i surfaktantów jako innowacyjne  nośniki w terapii genowej

Głównym celem projektu jest otrzymanie oraz zbadanie  struktury nanoukładów na bazie mieszanin lipid-surfaktant, nadających się do  stworzenia efektywnych i nietoksycznych metod transferu materiału genetycznego  do komórki. Ma to swoje zastosowanie w terapii genowej, która jest obecnie  jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia wielu chorób genetycznych,  nowotworowych i neurodegeneracyjnych.

 Wyniki badań zespołu studentów biofizyki i fizyki medycznej  UAM zostaną zaprezentowane w postaci referatów konferencyjnych oraz podczas  studenckich konkursów naukowych, m.in. na International Conference of Physics  Students 2013 w Szkocji czy XII Sesji Kół Naukowych Fizyków 2013 w Krakowie.  Ponadto studenci planują publikację wyników badań w periodykach naukowych.


Konstrukcja baterii słonecznej opartej na bakteryjnych  centrach reakcji

Celem projektu jest przeprowadzenie przez studenta badań  określających przydatność centrów reakcji z bakterii purpurowych do konstrukcji  sztucznych baterii słonecznych. W ramach prowadzonych badań zostanie  zaprojektowana, a następnie wykonana komórka fotowoltaiczna, zbudowana z dwóch  równoległych płaskich elektrod ze szkła przewodzącego. W trakcie prac zostaną  użyte zarówno naturalne, jak i genetycznie zmodyfikowane centra reakcji.

Efekty jego pracy zostaną zaprezentowane w międzynarodowym  konkursie dla młodych wynalazców.

źródło:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 


Najczęściej cytowane publikacje
Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń
.
Wiara i Rozum SESJA Historyczna Festiwal Nauki Drzwi Otwarte Wyklad Otwarty Astronomia
webcam
Wyklad Otwarty Wyklad Otwarty

Wydział Fizyki UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, 61-614 Poznań, Biuro Obsługi Wydziału: tel. +48 61 829-5202, e-mail: fizyka@amu.edu.pl, Biuro Obsługi Studentów: tel. +48 61 829-5152, e-mail: dziekfiz@amu.edu.pl

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.