

Kolejne w tym roku akademickim seminarium z cyklu pt. „Zagadnienia Fizyki Medycznej i Biofizyki” odbędzie się w najbliższy środę 20 grudnia 2017 (godzina 11.00) w Sali 16 przy Dziekanacie). Seminarium pod tytułem Dawki w narządach odległych od miejsc napromieniania podczas różnych technik radioterapii wygłosi mgr Marta Kruszyna-Mochalska, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.
STRESZCZENIE:
Rozwój nowych metod radioterapii umożliwia ograniczenie dawki w narządach krytycznych, ale może wpływać na podwyższenie dawek w narządach odległych, poza polem wiązki pierwotnej. Jest to tym istotniejsze, gdy pacjent jest w grupie o wyższym ryzyku narażenia na napromienianie, np.: dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z rozrusznikami serca. Celem prezentacji jest omówienie sposobów pomiarów dawek w obszarach odległych od miejsc napromienianych oraz przeanalizowanie ich rozkładów dla najnowszych technik stosowanych w radioterapii na podstawie własnych doświadczeń oraz badań literaturowych. Obliczenia rozkładów dawek w odległych miejscach są niemożliwe dla większości dostępnych komercyjnie systemów planowania leczenia, w pełni uwzględniające charakter promieniowania kalkulacje możliwe są tylko z użyciem metod Monte Carlo. Według doniesień literaturowych oraz badań przeprowadzonych przez autorów, dawki w narządach odległych w zależności od zastosowanej techniki (3DCRT, IMRT, VMAT) oraz rodzaju użytego promieniowania mogą osiągać od kilku miligrejów w znacznych odległościach od obszaru napromienianego do kilkudziesięciu centygrejów w pobliży granicy pola napromienianego.
Tradycyjnie gorąco zachęcam wszystkich pracowników, doktorantów i studentów do uczestnictwa w seminarium.
Prof. dr hab.Maciej Kozak
Udostępnij:
Informację wprowadził/a: Marek Nowak
© Wydział Fizyki UAM, ul. Umultowska 85, 61-614 Poznań, tel. +48 61 829-5202 lub 5152, 5150, 5154, fax +48 61 829-5155, e-mail: fizyka@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.