
Czternaścioro doktorantów z kilku wydziałów UAM zostało właśnie uhonorowanych przez Fundację UAM. A to tylko jeden z kilku programów stypendialnych Fundacji. Rocznie kwota przeznaczana na stypendia wynosi ponad pół miliona złotych. Ich badania mogą zmienić wiele w naszym postrzeganiu świata i pozwolą też na rozwój w kilku dziedzinach naszego życia. W grupie stypendystów Fundacji UAM znalazła się w tym roku mgr Justyna Rychły z Wydziału Fizyki UAM.
Pracę doktorską pod tytułem: „Localization properties of spin waves in planar magnonic crystals and quasicrystals” przygotowuje w języku angielskim pod opieką dra hab. Jarosława W. Kłosa z Zakładu Fizyki Nanomateriałów na Wydziale Fizyki UAM. Przedmiotem badań naukowych stypendystki jest dynamika fal spinowych w nanostrukturach magnetycznych, w szczególności w planarnych (kwazi)kryształach magnonicznych. Celem przeprowadzanych symulacji numerycznych oraz dokonywanej teoretycznej analizy jest określenie mechanizmów prowadzących do lokalizacji fal spinowych w strukturach (kwazi)periodycznych. Badane układy magnoniczne (o rozmiarach rzędu ułamka mikrometra) mogą stanowić alternatywę dla układów optycznych lub elektronicznych, umożliwiając przetwarzanie sygnałów o wysokich częstotliwościach (rzędu gigahertzów). Stypendystka jest współautorką 7-miu artykułów naukowych (5-ciu pierwszoautorskich). Uczestniczy w badaniach naukowych prowadzonych w ramach 6-ciu grantów, kierowniczka grantu ETIUDA (NCN). Współpracuje, wraz z zespołem z Zakładu Fizyki Nanomateriałów, z wiodącymi grupami teoretycznymi i eksperymentalnymi w dziedzinie magnoniki. Wyniki swoich badań prezentowała na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych w formie prezentacji posterowych oraz 5-ciu osobiście wygłoszonych referatów.
Udostępnij:
Informację wprowadził/a: Marek Nowak
© Wydział Fizyki UAM, ul. Umultowska 85, 61-614 Poznań, tel. +48 61 829-5202 lub 5152, 5150, 5154, fax +48 61 829-5155, e-mail: fizyka@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.