


Projekt ten, zatytułowany "Small Bodies: Near and Far" (ang. "Małe ciała: daleko i blisko"), ma na celu zbadanie wybranych planetoid należących do różnych grup w nowatorskim podejściu łączącym dane z różnych technik obserwacyjnych w jednym spójnym procesie modelowania. Techniki takie jak obserwacje w podczerwieni prowadzone zarówno z powierzchni Ziemi (np. przez sieć ALMA) jak i z przestrzeni kosmicznej (obserwatorium Herschel), obrazowanie za pomocą optyki adaptacyjnej na największych naziemnych teleskopach(teleskopy Kecka czy VLT), czy echa radarowe z 300-metrowego radioteleskopu w Arecibo łączone będą z klasycznymi krzywymi zmian blasku i obserwacjami zakryć gwiazd przez planetoidy po to by stworzyć spójny obraz kształtu i parametrów fizycznych wybranych planetoid. Służyć to będzie przede wszystkim stworzeniu precyzyjnych źródeł kalibracyjnych dla istniejących oraz powstających obserwatoriów działających w podczerwieni, które badają obiekty kosmiczne od całkiem bliskich, jak brązowe karły czy dyski protoplanetarne, aż po najdalsze obiekty we Wszechświecie, np. bardzo wczesne galaktyki.
Wybrany do finansowania projekt nabiera szczególnego znaczenia w obliczu niedawnego przystąpienia Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), co otwiera polskim astronomom dostęp do największych naziemnych teleskopów umiejscowionych w idealnych warunkach klimatycznych w chilijskich Andach.
Planowany na trzy lata projekt ma budżet 1.5 mln. EUR, z czego na OA UAM przypada prawie 300 tys. EUR. W skład konsorcjum wchodzą astronomowie z wiodących w tej dziedzinie instytutów astronomicznych z Niemiec, Hiszpanii, Węgier oraz Polski. Ze strony polskiej w projekcie udział biorą dr Anna Marciniak oraz dr Przemysław Bartczak z OA UAM wraz z kilkuosobową grupą doktorantów.
Udostępnij:
Informację wprowadził/a: Marek Nowak
© Wydział Fizyki UAM, ul. Umultowska 85, 61-614 Poznań, tel. +48 61 829-5202 lub 5152, 5150, 5154, fax +48 61 829-5155, e-mail: fizyka@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.