"Maria Skłodowska-Curie i jej wkład w fizykę medyczną"

12 stycznia br. na Wydziale Fizyki odbyła się konferencja pt. "Maria Skłodowska-Curie i jej wkład w fizykę medyczną".

W konferencji wzięło udział liczne grono studentów oraz także kadra naukowa. Konferencja rozpoczęła się wykładem prof. UAM dr hab. Zbigniewa Fojuda (Wydział Fizyki UAM), który opowiedział kilka ciekawych faktów z życia Uczonej.

Dalsza część konferencji dotyczyła praktycznych zastosowań odkryć Marii Skłodowskiej-Curie w fizyce medycznej. Mogliśmy posłuchać wykładu o radioterapii prof. dr hab. Tomasza Piotrowskiego - kierownika Zakładu Fizyki Medycznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii, a także absolwenta Wydziału Fizyki UAM oraz wykładu o brachyterapii przedstawionego przez mgr Justynę Krupka - specjalistkę od fizyki medycznej w firmie AFFIDEA CTC.

Konferencję zakończyło wystąpienie prof. dr hab. Marka Sikorskiego (kierownika Zakładu Spektroskopii i Magnetyzmu na Wydziale Chemii UAM) dotyczące doktoratu honoris causa UAM dla Marii Skłodowskiej-Curie.

Konferencja "Maria Skłodowska-Curie i jej wkład w fizykę medyczną" niebywale przybliżyła sylwetkę Uczonej oraz podkreśliła jej nieoceniony wkład, nie tylko w fizykę, ale także w nauki medyczne.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji.