Prof. dr hab. Henryk Szydłowski

Prof. dr hab. (senior) Henryk Szydłowski od ponad 50-ciu lat znany jest jako autor podręczników akademickich do pracowni fizycznych, teorii pomiarów, oraz jako twórca Fizycznego Laboratorium Mikrokomputerowego. Mimo przejścia na emeryturę, Pan profesor nadal aktywnie uczestniczy w działalności dydaktycznej wydziału oraz wydawniczej. Od wielu lat prowadzi także wykłady z zakresu współczesnej fizyki pt.: „Tajemnice wszechświata”, na różnych wydziałach naszej Uczelni oraz w ramach Uniwersytetu Otwartego. Ponadto Pan profesor jest także autorem bajki dla dzieci pt. "Podróże królewny Alfy", która ma za zadanie przedstawić w prosty i zrozumiały sposób zagadnienia współczesnej fizyki i tym samym poszerzyć więdzę potoczną na jej temat.

Prof. dr hab. Henryk Szydłowski - bibliografia:
Najnowsze pozycje:
  • Henryk Szydłowski, Dzieje Wszechświata i tajemnice jego ewolucji, Wyd. Petrus, Kraków 2022.

• Henryk Szydłowski, Beta, mgiełka czy Atleta,  Wyd. Petrus, Kraków 2022.

• Henryk Szydłowski, Newest Updates in Physical Science Research 15.P.International, India-United Kingdom, 2021,  rozdz. 1. Analysing the Attitude of Teachers towards Physics and Paranormal Phenomena”.

• Henryk Szydłowski, Podróże królewny Alfy, Wyd. Petrus, Kraków 2020.
Pozycje “historyczne” nadal aktualne:
  • Henryk Szydłowski, "Pracownia fizyczna", PWN Warszawa 1973-2003. Podręcznik dla studentów, 10 wydań kolejno poprawianych i uzupełnianych.

• Henryk Szydłowski (współautor i red.), "Teoria pomiarów", podręcznik akademicki, PWN Warszawa 1981.

• Henryk Szydłowski (współautor i red.), Microcomputer in physics experiments", Wyd. IF UAM Poznań 1994.

• Henryk Szydłowski, „Niepewności w pomiarach. Międzynarodowe standardy w praktyce", Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2001.
Wykład Otwarty 15.03.24

W marcu Pan profesor podczas Wykładu Otwartego zaprezentuje referat pt. "Zorza polarna", z którego live można będzie obejrzeć na kanale YouTube Wydziału Fizyki UAM: