Nowy patent prof. UAM dr hab. Krzysztofa Dobka

Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz naszej Uczelni patentu na technologię „Sposób tworzenia obrazu wielopłaszczyznowego z użyciem zmiennoogniskowej soczewki oraz urządzenie do realizacji tego sposobu” (nr P.422851), opracowaną przez prof. UAM dr hab. Krzysztofa Dobka.

Obrazowanie wielopłaszczyznowe, które zostało zastrzeżone w wymienionym patencie, pozwala na rejestrowanie przy użyciu pojedynczego detektora obrazu przedmiotów oddalonych od siebie o odległość przekraczającą przedział głębi ostrości użytego obiektywu. Odpowiednio zmodyfikowany układ obrazujący tworzy klasyczny obraz wybranej „głównej” płaszczyzny przedmiotowej, dodatkowo pozwalając na lokalne wyostrzenie obrazu wybranych przedmiotów leżących w znacznej odległości od płaszczyzny „głównej”. Opracowana technologia pozwala na ograniczenie kosztów rejestracji obrazu, gdyż odzyskuje informację optyczną traconą przez klasyczny układ obrazujący - informację, której pozyskanie wymagało dotychczas stosowania dwóch lub więcej układów obrazujących. Może ona zatem znaleźć zastosowanie w monitoringu wizyjnym czy mikroskopii optycznej.

Zastosowanie techniki obrazowania wielopłaszczyznowego prezentują poniższe filmy:

Wywiad z prof. UAM dr hab. Krzysztofem Dobkiem

Należy podkreślić, iż budowa układu demonstrującego użycie techniki, nie byłaby możliwa bez zaangażowania dr Mikołaja Baranowskiego, naszych kolegów z wydziałowych warsztatów, a w przygotowaniu filmów ją prezentujących znaczący wkład mieli nasi koledzy z Laboratorium Eksperymentu Fizyki naszego Wydziału.

obrazowanie_wielopl_mikro

Obraz z zastosowaniem wyostrzenia wielopłaszczyznowego w skali mikro.

obrazowanie_wielopl_makro

Obraz z zastosowaniem wyostrzenia wielopłaszczyznowego w skali makro.