Zespół teleskopów satelitarnych PST3 w Chalinie

28 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie zespołu teleskopów satelitarnych PST3 znajdującego się w Chalinie koło Sierakowa w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej.

Należący do UAM zespół teleskopów PST3 to unikalne na skalę światową połączenie 5 teleskopów o różnych parametrach optycznych. Dzięki sterowaniu za pomocą dedykowanego klastra komputerowego, teleskopy PST3 wzajemnie uzupełniają swoje możliwości, tworząc jedno z najlepszych tego typu urządzeń w Europie.

Za projekt i budowę zespołu 5 robotycznych teleskopów satelitarnych PST3 odpowiedzialny jest dr Krzysztof Kamiński z Instytutu - Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki.

Pomiary z PST3 będą wykorzystywane do utworzenia i utrzymywania katalogu sztucznych satelitów, a przede wszystkim w celu przewidywania i zapobiegania ewentualnym zderzeniom ważnych dla Polski i Europy satelitów. Budowa tego zespołu teleskopów została sfinansowana jako inwestycja aparaturowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „System optycznych robotycznych sensorów satelitarnych".

Strona projektu: http://pallas.astro.amu.edu.pl/~chrisk/gats/index.php? n=PST3.PST3.

Więcej informacji o zespole teleskopów PST3: "Wyśledzą nawet kilkucentymetrowe obiekty w kosmosie".