Ogłoszenie konkursu na stypendium dla młodego naukowca w ramach grantu NCN

Wydział Fizyki ogłasza konkurs na stypendium dla młodego naukowca (studenta) finansowanego w ramach projektu pt. „Obrazowanie dynamiki reakcji chemicznych przy użyciu ultraszybkiej spektroskopii rentgenowskiej: zastosowanie w procesach fotooksydacji i fotokatalizy” (Projekt nr 2016/22/E/ST4/00543) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i kierowanego przez dr Wojciecha Gawełdę.

Opis zadań:

Celem projektu jest opracowanie i zastosowanie bardzo nowatorskiej metodyki badań doświadczalnych wykorzystując w tym celu połączenie czasowo-rozdzielczej rentgenowskiej spektroskopii absorpcyjnej i emisyjnej oraz źródeł promieniowania synchrotronowego i laserów rentgenowskich na swobodnych elektronach XFEL (X-ray free electron laser). To podejście naukowe pozwoli na zobrazowanie reaktywności chemicznej oraz związanych z nią jednoczesnych zmian struktury elektronowej (ładunku, spinu, gęstości stanów nieobsadzonych itp.) i geometrycznej (długości wiązań i kątów międzyatomowych) krótkożyciowych stanów fotowzbudzonych. Techniki badawcze użyte w tym projekcie charakteryzują się rozdzielczością przestrzenną w skali atomowej, selektywnością pierwiastkową oraz możliwością rozróżnienia oddziaływań z otaczającym rozpuszczalnikiem. Oprócz technik rentgenowskich do badań zostaną użyte również nowoczesne metody spektroskopii laserowej (w tym ultraszybkie lasery femtosekundowe) w związku z czym stypendysta/stypendystka zdobędzie wiedzę z zakresu spektroskopii rentgenowskiej i optycznej. Zadania badawcze dotyczyć będą dwóch obszarów procesów konwersji energii słonecznej, a mianowicie fotokatalizę, gdzie skupi swoją uwagę na badaniach nowych materiałów, wykorzystywanych do procesów rozszczepiania cząsteczek wody, natomiast drugim obszarem będzie fotowoltaika, a w szczególności nowatorskie układy fotouczulaczy, które znajdą zastosowanie w ogniwach słonecznych uczulanych barwnikiem.

Wymagania dla kandydatów:
  1. Jest studentem studiów stacjonarnych II stopnia.
  2. Posiada dobrą znajomość języka angielskiego.
  3. Wykazuje duże zaangażowanie w wykonywaną pracę badawczą, silną motywację do samodzielnych badań oraz umiejętność pracy w zespole.
  4. Posiada praktyczną i udokumentowaną wiedzę nt. programowania w pakiecie Python.
  5. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w pracy przy wykorzystaniu dużych instalacji naukowych, np.: synchrotronów lub źródeł XFEL.
  6. Gotowość do odbycia krajowych lub zagranicznych krótkoterminowych (do 3 miesięcy) staży naukowych oraz uczestnictwa w sesjach pomiarowych w zagranicznych ośrodkach badawczych (Niemcy, USA, Japonia, Szwajcaria).

Typ konkursu NCN: SONATA-BIS 6.

Termin składania ofert: 1 marca 2022 (włącznie).

Warunki zatrudnienia: stypendium w wysokości 3000 PLN brutto.

Wybór kandydata odbędzie się zgodnie z regulaminem przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych NCN, dostępnym na stronie internetowej: https://www.ncn.gov.pl/userfiles/file/konkursy_ogloszone_2016-06-15/sonatabis6-zal7.pdf.

Rozpoczęcie: 15.03.2022, na okres minimum 6 miesięcy.

Kandydaci proszeni są o przesłanie aplikacji, w języku polskim lub angielskim, składającej się z:
  1. Podania/listu motywacyjnego w języku angielskim.
  2. Wykazu ocen ze studiów wraz ze średnią ocen.
  3. Życiorysu/CV zawierającego informacje dotyczące dotychczasowej edukacji, publikacji, udziału w projektach badawczych, staży, stypendiów, osiągnięć naukowych, wyróżnień, etc.
  4. Oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji o następującej treści:

„Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. U. UE L 119/1 z dnia 4 maja 2016 r.) wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych innych niż wskazane w art. 221 Kodeksu Pracy (imię, imiona i nazwisko; imiona rodziców; data urodzenia; miejsce zamieszkania; adres do korespondencji; wykształcenie; przebieg dotychczasowego zatrudnienia), zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb aktualnej rekrutacji”.

Szczegółowa informacja na temat zakresu przetwarzania danych osobowych w Jednostce: Klauzula informacyjna dla kandydata.

Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie wymaganych dokumentów do kierownika projektu, dr Wojciecha Gawełdy, na adres: wojciech.gawelda@amu.edu.pl Pod ten adres można także kierować wszelkie dodatkowe pytania dotyczące konkursu i prac badawczych z nim związanych. Wybrane osoby mogą zostać zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Konkurs zostanie zakończony po znalezieniu odpowiedniego kandydata.

Photo source: NCN.