Data publikacji w serwisie:

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki'23

19 maja 2023 roku odbyła się XXVI edycja Festiwalu Nauki i Sztuki, którego ideą jest pokazanie świata nauki poprzez bezpośrednie spotkania naukowców z szerokim gronem odbiorców w różnym wieku.

Każdy, kto zdecydował się na odkrywanie piękna fizyki, mógł skorzystać z 47 dostępnych wydarzeń. Były wśród nich takie tematy jak: Wpływ światła niebieskiego na rytm dobowy człowieka, Oddziaływanie promieniowania z cząsteczkami - jak to wykorzystujemy w praktyce, Jak nanofizyka wspomaga medyka?, Fizyka silnika, Technologie rzeczywistości rozszerzonej w życiu codziennym czy wykorzystanie technologii VR, warsztaty z arduino.

Można było również zbadać wzrok i dowiedzieć się czym zajmuje się optometrysta, dowiedzieć się czym jest percepcja dźwięku, pogłos i ubytki słuchu, wejść do kabiny bezechowej, zagrać na rurofonie, zobaczyć świat optyki, duże konstrukcje, zimową krainę, fascynującą materię miękką, odnaleźć fizykę w biologii, obserwować słońce czy zbudować zegar słoneczny.

Zainteresowanie było ogromne, o czym świadczy zapis 1605 uczestników i to nie tylko z Poznania i najbliższych okolic, ale również z Zielonej Góry, Kościana, Ostrowa Wielkopolskiego, Tomaszowic z woj. lubelskiego. Pod względem ilości zaproponowanych atrakcji Wydział Fizyki zajął II miejsce na UAM, za co serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom koordynator PFNiS -  dr Magdalena Grajek.