Otwarcie Laboratorium Niskich Temperatur i Silnych Pól Magnetycznych

22 kwietnia br. na Wydziale Fizyki UAM nastąpiło oficjalne otwarcie nowo powstałego Laboratorium Niskich Temperatur i Silnych Pól Magnetycznych. Opiekunem laboratorium jest prof. UAM dr hab. Maciej Wiesner.

Podczas oficjalnego otwarcia laboratorium obecny był Prorektor UAM prof. dr hab. Michał Banaszak, Dziekan Wydziału Fizyki prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski, Dyrektor Centrum NanoBioMedycznego (CNBM)  prof. dr hab. Bogusław Mróz, Prodziekan ds. studenckich prof. UAM dr hab. Aneta Woźniak-Braszak, prof. dr hab. Wojciech Nawrocik, prof. UAM dr hab. Maciej Wiesner oraz goście.

Laboratorium powstało w niecałe dwa lata. Dzięki współpracy Wydziału Fizyki i Centrum CNBM - udało się znaleźć i zaadaptować odpowiednie pomieszczenie dla aparatury, które znajduje się w CNBM.

Laboratorium Niskich Temperatur i Silnych Pól Magnetycznych jest jednym z niewielu laboratoriów w Polsce (czwartym w Polsce, a pierwszym w Wielkopolsce), gdzie możliwe jest przeprowadzenie badań własności fizycznych różnych materiałów w ultraniskich temperaturach rzędu 7mK oraz polu magnetycznym 12T.

Możliwości pomiarowe laboratorium opierają się na dwóch kluczowych elementach: kriostacie pozwalającym na osiągnięcie ultraniskich temperatur (7mK) i jednoczesnym zastosowaniu silnego pola magnetycznego (12T) oraz dedykowanym systemie pomiarowym. System ten składa się z unikalnych przyrządów pozwalających mierzyć sygnały stało- i zmiennoprądowe (do 18GHz) o ultraniskich wartościach np. prąd elektryczny rzędu 10-12 A czy też napięcie rzędu 10-9 V. Pomiar przewodnictwa elektrycznego oraz fotoprzewodnictwa w funkcji wartości przyłożonego pola magnetycznego oraz możliwość jednoczesnej zmiany temperatury w zakresie od 7mK do 30K stanowią wyjątkową cechę całego układu pomiarowego. W układzie pomiarowym mogą zostać zbadane procesy fizyczne zachodzące, zarówno w ciele stałym, jak i w materiałach biologicznych. Dzięki wyjątkowym parametrom systemu pomiarowego wykonano pomiar własności transportowych ładunków elektrycznych w DNA, a wyniki tych badań posłużyły do przygotowania pierwszej publikacji jeszcze przed oficjalnym otwarciem laboratorium.