Data publikacji w serwisie:

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt Hetman

Szanowni Państwo,

19 marca o godzinie 11:00 na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu odbędzie się spotkanie końcowe trwającego blisko trzy lata projektu HETMAN. Jego celem było kompleksowe zbadanie natury hałasu turbin wiatrowych i określenie najlepszych metod jego monitorowania, kontroli i prognozowania. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wyniki projektu oraz proponowane zasady zarządzania hałasem turbin wiatrowych – w tym dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku.

Ostatnie lata energetyki wiatrowej w Polsce upłynęły pod hasłem „ustawy 10h”. Paląca potrzeba naukowego podejścia do tematyki hałasu turbin wiatrowych była motorem napedowym ustanowienia konsorcjum, do którego przystapiły podmioty zarówno naukowe jak i biznesowe. Na czele projektu stał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pozostałymi jednostkami badawczymi z Polski były: Akademia Gorniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Partnerami biznesowymi była firma Akustix (zajmująca się kompleksowo monitoringiem hałasu) a także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Całość projektu była współfinansowana ze środków polsko-norweskich; partnerem norweskim w projekcie był instytut SINTEF z Trondheim.

W ciągu trzech lat przeanalizowano rozmaite aspekty związane z funkcjonowaniem turbin wiatrowych, w tym między innymi:

  • Dokuczliwość ich hałasu, aspekty percepcyjne oraz parametry pracy turbiny wpływające na ocene tego źródła.
  • Możliwości monitorowania i prognozowania hałasu turbin, w tym dostępne metodyki pomiarowe i predykcyjne.
  • Potencjalna emisje infradźwięków oraz ich wpływ na czlowieka.
  • Skuteczność metod ograniczania hałasu turbin.
  • Możliwość skonstruowania konsumenckiej stacji monitoringu hałasu.
  • Propozycje zmian w aktach prawnych uwzględniające specyfikę pracy i hałasu turbin wiatrowych.

Na spotkaniu końcowym chcemy Państwu zaprezentować efekty końcowe projektu. Przedstawimy najważniejsze cele i rezultaty a także wskażemy, jak wyniki projektu można przełożyć na regulacje związane z hałasem turbin wiatrowych.

Plan wydarzenia przedstawia się następująco:

Część oficjalna

11:15 otwarcie

11:30 – 12:00 „Projekt Hetman, czyli akustyczne podejście do zarządzania turbinami wiatrowymi” – wykład kierownika projektu, prof. dr hab. Anny Preis

12:00 – 12:45    Omówienie poszczególnych zadań i wniosków projektu przy plakatach prezentujących wyniki.

12:45 – zamknięta część spotkania dla uczestników projektu.

Projekt „HETMAN: Healthy Society – towards optimal management of wind turbines’ noise” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu „Badania Stosowane” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Całkowity budżet: 5 114 823,75 PLN; kwota dofinansowania: 4 823 587,50 PLN.

Kierownik projektu HETMAN
Prof. dr hab. Anna Preis