35 mln złotych - Inwestycyjny grant MEiN dla Wydziału Fizyki UAM

Z przyjemnością informujemy o sukcesie grantowym Wydziału Fizyki UAM.

Projekt przygotowany przez prof. dra hab. Macieja Kozaka (Zakład Fizyki Biomedycznej, Instytut Fizyki UAM) wraz ze współpracownikami z Wydziału Fizyki UAM oraz NCPS „Solaris” UJ został zakwalifikowany do finasowania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach grantu inwestycyjnego „Budowa linii pomiarowej do badań z użyciem małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego” sfinansowana zostanie budowa linii badawczej SAXS o wartości 35 mln złotych. Będzie to pierwsza w Polsce i w ogóle w Europie Wschodniej linia SAXS dedykowana badaniom cząsteczek biologicznych, polimerów i ich kompozytów, surfaktantów, nośników leków, nanomateriów oraz nowych materiałów funkcjonalnych. Infrastruktura badawcza UAM powstanie  w Centrum Synchrotronowym „Solaris” Uniwersytetu Jagiellońskiego i już za niespełna cztery lata ma służyć nam i naukowcom z innych jednostek w realizacji kolejnych ambitnych  zadań.