Data publikacji w serwisie:

Wydział Fizyki dla WOŚP

W ramach 32. Finału WOŚP Wydział Fizyki UAM wziął udział w aukcjach charytatywnych. W tym roku można było wylicytować Dzień na Wydziale Fizyki UAM oraz Wieczór w Obserwatorium Astronomicznym UAM.

Dzień na Wydziale Fizyki UAM

Zwycięzcy aukcji Dzień na Wydziale Fizyki UAM wezmą udział w ciekawych pokazach:

  • Wizyta w komorze bezechowej. Przekonasz się jak działa cisza! (realizuje: prof. Rufin Makarewicz)

  • Wirtualny System Strzelectwa Minerwa (realizuje Koło Naukowe Informatyków Errno):
    system powstały z myślą o potrzebach szkół oraz bezpieczniejszego rozpowszechniania nauki obsługi z broni.  Na przestrzeni 2023 roku projekt został opracowany oraz rozwinięty do takiego stopnia, by umożliwić kompaktowe przeprowadzanie zajęć oraz nawet całych turniejów strzeleckich w celach rozrywkowych. Zobacz jak to działa i czy jesteś w stanie pobić rekord! www: sns-minerwa.pl

  • Aplikacja wirtualnej rzeczywistości LabVR (realizuje Koło Naukowe Informatyków Errno):
    wykonana w celach edukacyjnych, w której można wykonywać podstawowe doświadczenia fizyczne, czy też wcielić się w rolę geologa przeszukując jaskinię szukając minerałów, by następnie móc je przeanalizować. Przekonaj się jakie wrażenia daje technologia wirtualnej rzeczywistości i jak można ją wykorzystywać na co dzień.

  • Energetyczne wyzwania: prąd, ekologia oraz auto na wodę (realizuje mgr Marcin Trafas):
    wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł jest kluczowym elementem transformacji energetycznej. Podczas pokazu omówimy ekologiczne sposoby wytwarzania energii elektrycznej oraz jej sposób przesyłu. W trakcie eksperymentów dowiesz się jaki wkład w dziedzinie elektryczności miał Nikola Tesla oraz na własne oczy zobaczysz auto na wodę. Bonus: zwiedzanie Laboratorium Eksperymentu Fizycznego.

  • Pokazy z ciekłym azotem (realizuje Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion):
    substancja wykorzystywana jako czynnik termostatyczny lub chłodzący w badaniach naukowych. Chcesz się przekonać co się stanie, gdy zmieszamy ciekły azot z wrzątkiem? Ile balonów zmieści się do pojemnika wypełnionego ciekłym azotem? Na te i wiele innych pytań odpowiemy i pokażemy podczas doświadczeń.

  • Czy truskawka ma swoje DNA? (realizuje Koło naukowe fizyków medycznych w radioterapii Radius):
    Doświadczenie polegające na samodzielnym wyizolowaniu DNA z truskawki.

  • Badanie własności spektralnych barwników fotosyntetycznych (realizuje dr Sebastian Szewczyk):
    w ramach pokazu zaprezentowana będzie prosta metoda ekstrakcji barwników z liści. Omówione zostaną techniki stacjonarnej spektroskopii optycznej (absorpcja, fluorescencja). Uzyskany preparat zostanie scharakteryzowany wspomnianymi metodami, celem wyciągnięcia wniosków dotyczących procesów energetycznych zachodzących w barwnikach.

  • Rośliny okiem fizyka (realizuje Koło naukowe biofizyków Neutrino):
    podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: w jaki sposób rośliny wykorzystują fizykę do swoich potrzeb? co nadaje roślinom zielony kolor i dlaczego akurat zielony? jak szybkie są barwniki? jak wygląda proces, który jest nam niezbędny do życia (fotosynteza)? Dodatkowo przybliżymy jak wygląda nasza praca w laboratorium.

  • PET - technika ratująca życie (realizuje dr Agnieszka Boś-Liedke):
    Pozytronowa Tomografia Emisyjna (PET) jest powszechnie stosowana do diagnozowania pacjentów onkologicznych. Pokażemy na czym polega metoda oraz jak wygląda analiza. Jak zbudowany jest tomograf?

  • Prezentacja zawodu optometrysty (realizuje mgr Maciej Dymczyk):
    zaprezentowana zostanie praca optometrysty: za co jest odpowiedzialny, jakie metody stosuje do diagnozowania narządu wzroku. Bonus: możliwość wykonania kompleksowego badania wzroku.

  • Czy medycyna mogłaby istnieć bez fizyka? (realizuje dr Magdalena Grajek):
    Zaprezentowanie różnych technik diagnostycznych wraz z wytłumaczeniem ukrytych w nich zjawisk fizycznych.

Aukcja zakończyła się 15 grudnia 2023 r. z ostateczną kwotą licytacji 630 zł. Link do licytacji: https://allegro.pl/oferta/dzien-na-wydziale-fizyki-uam-14834961031

8. lutego planowana jest realizacja Dnia na Wydziale Fizyki UAM.

Wieczór w Obserwatorium Astronomicznym UAM

Podczas Wieczoru w Obserwatorium Astronomicznym UAM zwycięzcy aukcji będą mogli podziwiać przez teleskopy obiekty astronomiczne oraz wziąć udział w dwóch do trzech warsztatach.

Proponowane warsztaty do wyboru:

  • Budowa własnej planetoidy (dzieci).
  • Budowa rakiet kosmicznych z papieru oraz ich wystrzelenie, według projektu NASA  (dzieci).
  • Przy pomocy programu Stellarium poznanie podstawowych zjawisk na nocnym niebie (dzieci).
  • Przygotowanie obserwacji z pomocą programu Stellarium oraz poznanie zjawisk na sferze niebieskiej.
  • Spacer planetarny po modelu Układu Słonecznego w parku Obserwatorium.
  • Słoneczne obrazki - warsztaty z kliszami fotograficznymi i cyjanotypią.

Warsztaty i obserwacje prowadzone będą przez studentów Astronomicznego Koła Naukowego z pomocą astronomów z Obserwatorium.

Aukcja zakończyła się 15 stycznia 2024 r. z ostateczną kwotą licytacji 660 zł. Link do licytacji: https://allegro.pl/oferta/obserwacje-astronomiczne-i-warsztaty-w-obserwatorium-astronomicznym-uam-14996226806