Warsztaty „Plasmons and Vibrational Dynamics in Nanomaterials”

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy

Serdecznie zapraszamy na mini warsztaty: „Plasmons and Vibrational Dynamics in Nanomaterials” („Plazmony i dynamika drgań w nanomateriałach”), które odbędą się w dniach 11-13 października 2022 roku w Sali Rady Dyscyplin Wydziału Fizyki (p. 16) w godzinach 9:00-15:00.

Poruszane będą między innymi: (i) optomechanika w nanostrukturach plazmonicznych, (ii) fonony nietermiczne w nanostrukturach, (iii) synteza i zastosowania nanomateriałów plazmonicznych, (iv) nieelastyczny materiał rozpraszanie światła oraz (v) teoretyczne badania plazmonów i fononów.

Chętnych do aktywnego udziału w warsztatach (wygłoszenie referatu) prosimy o przesłanie tytułu oraz jednostronicowego abstraktu pocztą elektroniczną na adres: plasmons@fizyka.amu.edu.pl do poniedziałku 3 października 2022 do godziny 8:00.

Ze względów organizacyjnych (podczas wydarzenia zorganizowane zostaną przerwy kawowe oraz lunch) prosimy o potwierdzenie chęci udziału (osoby bez prezentacji) do poniedziałku 3 października 2022 do godziny 8:00.

Serdecznie zapraszamy!

dr Thomas Vasileiadisdr hab. Bartłomiej Graczykowski, prof. UAM

Mini warsztaty organizowane są w ramach Projektu „PLASMMONS”. Projekt otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badawczego i innowacyjnego Horyzont 2020 w ramach umowy grantu Maria Skłodowska-Curie 101003436 – PLASMMONS.

Dear Colleagues,

We cordially invite you to the mini-workshop titled ‘Plasmons and Vibrational Dynamics in Nanomaterials’ that will be held in the Faculty seminar room (16) of the Faculty of Physics from 11 to 13 of October 2022,  9:00 a.m. - 3:00 p.m.

The topics to be covered include, but are not limited to, (i) optomechanics in plasmonic nanostructures, (ii) non-thermal phonons in nanostructures, (iii) synthesis and applications of plasmonic nanomaterials, (iv) time and momentum-resolved inelastic light scattering, and (v) theoretical studies of plasmons and phonons.

If you wish to participate with a talk, please send its title and a one page abstract by email to: plasmons@fizyka.amu.edu.pl by Monday 3 of October, 8 a.m. During the event there will be organized coffee breaks and lunch. To assist the organizers, please let us know if you want to attend the talks without a presentation by Monday 3 of October, 8 a.m.

We are looking forward to your participation!

Thomas Vasileiadisand Dr hab. Bartlomiej Graczykowski

The mini-workshop is organized within the Project “PLASMMONS” The project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie Action Grant Agreement 101003436 – PLASMMONS.

Plakat informacyjny / Poster