Data publikacji w serwisie:

Jesienne Czary Mary na Wydziale Fizyki

W dniu 28.10.2022 r. na Wydziale Fizyki odbyły się pokazy w duchu Halloween pt. ”Jesienne czary mary” zorganizowane przez SKNF Fusion w ramach projektu Tiktokowa fizyka z konkursu Fund_akcji.

Ze względu na duże zainteresowanie, ze strony szkół (aż 600 uczniów), pokazy odbyły się w dwóch edycjach tj. o godz.11.00 i 12.30. Skierowane były one do uczniów zarówno szkół podstawowych jak i licealnych, co stanowiło nie małe wyzwanie dla organizatorów, aby pomimo różnicy wieku zaciekawić wszystkich światem fizyki.

Odpowiednio przystrojona aula, przebrani w stroje prowadzący oraz dym powstały ze zmieszania wrzątku i ciekłego azotu wprowadziły w odpowiedni klimat. Przedstawiono szereg doświadczeń tj. obrazowanie smugowe, drabina plazmowa, miecze świetlne, ogniste tornado, płonące zimne ognie w wodzie, rakiety z torebek po herbacie czy młynek Crooksa,  które bez wiedzy fizycznej wydają się magią. Podejście w taki sposób do fizyki i pokazanie, że na co dzień ją doświadczamy, powoduje zainteresowanie i zaciekawienie tym przedmiotem. Było to głównym naszym celem, a po cichu mieliśmy też nadzieję, że zainspirowaliśmy nauczycieli do przeprowadzania lekcji z udziałem prostych doświadczeń.  Mamy już informację zwrotną, że cel został osiągnięty, a nasi studenci posiadają zdolności aktorskie, co nas szalenie inspiruje do działania, więc kolejne pomysły czekają na realizację.

Objaśnień przedstawionych doświadczeń można szukać na naszym kanale tiktokowym https://www.tiktok.com/@tiktokowa_fizyka. Tak spektakularny pokaz nie odbyłby się dzięki studentom SKNF FUSION, dr M. Dobies, pracownikom Laboratorium Eksperymentu Fizycznego i Pracownikom Demonstracji oraz opiekunowi dr M. Grajek.

Zobacz wideo z dnia "Jesienne czary mary"