Zaproszenie na konwersatorium Wiara i rozum 16.05.24

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym konwersatorium "Wiara i rozum", które odbędzie się w dniu 16 maja br. o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2.

Podczas konwersatorium wykład pt. "Czy sztuczna inteligencja nam zagraża?" wygłosi prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak.

Wykład jest skierowany zarówno do studentów, profesorów, jak i wszystkich innych zainteresowanych osób.

ULOTKA

"Czy sztuczna inteligencja nam zagraża?"

Streszczenie: Ostatnie lata przyniosły przełomowe osiągnięcia naukowe w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), które w połączeniu z szybko rosnącą mocą obliczeniową komputerów oraz dużymi inwestycjami ze strony sektora komercyjnego doprowadziły do zbudowania systemów AI o niespotykanych wcześniej możliwościach. Sztuczna inteligencja może wpływać na niemal każdy obszar ludzkiego życia – od edukacji i pracy zawodowej, przez handel, transport i opiekę zdrowotną, aż po sztukę, rozrywkę i dostęp do informacji. Jest zatem naturalne, że AI stała się przedmiotem szerokiego zainteresowania mediów i opinii publicznej. Jednak przekaz medialny często skupia się na sensacyjnych i stereotypowych wizjach inspirowanych fantastyką naukową, nasilając poczucie zagrożenia. Celem tego wykładu jest rzetelne i obiektywne zaprezentowanie współczesnych systemów AI, omówienie ich możliwości oraz rzeczywistych niebezpieczeństw i wyzwań, jakie niosą.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak – kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalizuje się w obszarach interaktywnych systemów multimedialnych, wirtualnej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji. Ma bogate doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów naukowych i wdrożeniowych. Jego działalność obejmuje również udział w różnego rodzaju grupach eksperckich, komitetach i stowarzyszeniach. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych oraz kilku patentów.

Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Duszpasterstwo Akademickie “Morasko” oraz parafia św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.