Konkursu na stanowisko stypendysty w projekcie MAESTRO 11

Konkursu na stanowisko stypendysta w projekcie badawczym MAESTRO 11 (grant NCN nr UMO-2019/34/A/ST2/00081).

Nazwa jednostki: Zakład Optyki Nieliniowej, Instytut Spintroniki i Informacji Kwantowej, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nazwa stanowiska: Stypendysta - uczestnik szkoły doktorskiej

Poszukujemy osoby na stanowisko doktorant-stypendysta w Zakładzie Optyki Nieliniowej w Instytucie Spintroniki i Informacji Kwantowej na Wydział Fizyki UAM. Stypendium jest oferowane w ramach projektu badawczego pt.: „Fundamentalne problemy i implementacje dyssypatywnej inżynierii kwantowej” nr. UMO-2019/34/A/ST2/00081, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu MAESTRO 11.

Wymagania:
  • tytuł magistra z fizyki (preferowani będą kandydaci, którzy przygotowywali pracę dyplomową z zakresu informatyki kwantowej),
  • zaświadczenie o wpisaniu na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej Szkoły Dziedzinowej Nauk Ścisłych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację oraz pracę naukową w tym języku (preferowani będą kandydaci, który są autorami naukowych publikacji anglojęzycznych),
  • ugruntowana wiedza z zakresu optyki kwantowej i informatyki kwantowej,
  • zainteresowanie tematyką projektu,
  • umiejętność tworzenia i uruchamiania programów na komputerach i symulatorach kwantowych,
  • znajomość języka Python (w szczególności wykorzystanie bibliotek programistycznych Qiskit i QuTiP) oraz języka Matlab.
Wymagane dokumenty:
  • podanie z listem motywacyjnym,
  • CV wraz z udokumentowanymi osiągnięciami naukowymi,
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych potwierdzający uzyskanie kwalifikacji drugiego stopnia,
  • suplement do dyplomu,
  • wymagane przez RODO oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie dostarczonych danych osobowych na potrzeby rekrutacji o następującej treści:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)."

Opis zadań:

Stypendysta będzie prowadził badania teoretyczne nad zagadnieniami dotyczącymi kwantowych systemów o aktywnej i pasywnej symetrii PT oraz wykona symulacje takich systemów za pomocą układów zbudowanych z liniowych elementów optycznych. Ponadto stypendysta będzie prowadzić badania nad wpływem tłumienia na kwantowe urządzenia służące między innymi do komunikacji kwantowej, płatności kwantowych i obliczeń kwantowych.

Warunki zatrudnienia:

Czas trwania stypendium: 24 miesiące

Wysokość stypendium: 2 900 zł na miesiąc

Dodatkowe informacje:

Typ konkursu NCN: MAESTRO – ST

Termin składania ofert: 31 października 2023, 23:59

Forma składania ofert: email

Dokumenty w formacie PDF prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres prof. dr hab. Adam Miranowicz (miran@amu.edu.pl) lub prof. UAM dr hab. Karol Bartkiewicz (bark@amu.edu.pl), w terminie do wtorku 31 października 2023r. (w temacie wiadomości prosimy wpisać: "Rekrutacja, stypendium w ramach grantu Maestro 11").