Data publikacji w serwisie:

Oferta pracy - doktorant

Nazwa jednostki: Zakład Fizyk Mezoskopowej, Instytut Spintroniki i Informacji Kwantowej, Wydział Fizyki UAM

Nazwa stanowiska: Stypendysta DOKTORANT

Wymagania:

Poszukujemy osoby na stanowisko doktorant-stypendysta w Zakładzie Fizyki Mezoskopowej w Instytucie Spintroniki i Informacji Kwantowej na Wydział Fizyki UAM. Stypendium jest oferowane w ramach międzynarodowego projektu badawczego pt.: „Nadprzewodzące nanohybrydy w warunkach nierównowagowych” nr. UMO-2022/04/Y/ST3/00061 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu WEAVE-UNISONO. Projekt jest realizowany we współpracy z prof. Tadeuszem Domańskim z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. Tomasem Novotnym z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Wymagania:

  • tytuł magistra fizyki,
  • znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym rozumienie tekstów naukowych.

Mile widziane:

  • dorobek naukowy w obszarze fizyki teoretycznej,
  • wysoka motywacja do prowadzenia badań naukowych,
  • samodzielność, dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność wykonywania zaawansowanych obliczeń numerycznych.

Opis zadań:

Celem projektu jest zbadanie nierównowagowych właściwości nano-skopowych hybryd nadprzewodzących, na które składają się takie elementy jak nanodruty półprzewodnikowe sprzężone z nadprzewodzącymi elektrodami. Takie układy, poza zastosowaniem w informatyce kwantowej i technologii sensorów, umożliwiają badanie zjawisk kwantowych w kontrolowalnych empirycznie warunkach. Przy pomocy kilku komplementarnych metod, opracowanych i udoskonalonych przez współpracujące ze sobą obie ekipy badawcze (między innymi metodę numerycznej grupy renormalizacyjnej, diagramowe techniki rachunku zaburzeniowego i kwantową metodę Monte Carlo) wyznaczymy właściwości liniowej reakcji układu takie jak termosiła i absorpcja mikrofal, które były niedawno zmierzone doświadczalnie. Ponadto wybrane metody będą uogólnione na przypadek silnie nierównowagowych sytuacji w celu określenia zmiennoprądowego efektu Josephsona zaindukowanego napięciem (przyłożonym między elektrodami nadprzewodzącymi) oraz pod wpływem gwałtownych zmian parametrów układu. Zamierzamy opracować kompleksowy zestaw metod teoretycznych do wiarygodnego opisu nierównowagowych nanohybryd z odniesieniem zarówno do obecnie znanych wyników doświadczalnych jak też do przyszłych pomiarów.

Warunki stypendium:

W ramach realizacji zadań projektu oferujemy stypendium doktoranckie w wysokości 5 000 PLN (brutto). Planowany czas realizacji zadań w projekcie wynosi 36 miesięcy. Nabór odbędzie się przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych UAM. Oferujemy możliwość wyjazdów na konferencje międzynarodowe, perspektywę rozwijania się w dynamicznym zespole publikującym w najwyżej punktowanych czasopismach.

Wymagane dokumenty:

  • list motywacyjny zawierający uzasadnienie, dlaczego aplikant ubiega się o oferowane stanowisko,
  • opis zainteresowań badawczych oraz informację o kwalifikacjach do uczestnictwa w projekcie,
  • CV,
  • kopia dyplomu magisterskiego.

W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt z prof. dr hab. Ireneuszem Weymannem: weymann@amu.edu.pl.


Photo source: Tło zdjęcie utworzone przez Dragana_Gordic - pl.freepik.com