Studenckie Koła Naukowe

Rozwijaj swoje pasje w kole naukowym!

Studia to nie tylko zajęcia i egzaminy. To również sposób na włączenie się w życie Uczelni i Wydziału. Koła naukowe są organizacją zrzeszającą studentów, uczestnicząc w nich inwestujesz w swój własny rozwój i bezcenne doświadczenie. A Twoje CV stanie się bogatsze i wyróżni się na tle innych. Nasz Wydział oferuje bogatą ofertę. Pamiętaj, że możesz należeć do kilku kół naukowych i nie musi ono mieć tematyki związanej z kierunkiem Twoich studiów. Zapraszamy i czekamy na Ciebie!

Studenckie Koła Naukowe na Wydziale Fizyki

 • Studenckie Koło Naukowe Akustyków "SONIC"

  sonic

  Kim jesteśmy?

  Niektórzy twierdzą, że SONIC to najgłośniejsze koło naukowe na Naszej Uczelni. Inni – wręcz przeciwnie – uważają, że nikt nie zna się na ciszy tak jak my. Prawda – jak to zwykle bywa – leży gdzieś pośrodku. Jedno jest pewne – jesteśmy grupą ludzi żywo zafascynowanych akustyką i kochających dźwięk.

  Z nami będziecie mogli zgłębić tajniki fal akustycznych, poeksperymentować z ultradźwiękami lub poprowadzić ciekawe badania w komorze bezechowej. Jeśli chcielibyście nas spotkać – możecie nas złapać w pokoju 213 Katedry Akustyki lub w pokoju 10 przy szklanym łączniku (obok pokoju Samorządu).

  Zajrzyjcie na nasze media społecznościowe

  Instagram: sknasonic

  Facebook: @sknasonic

  Możecie skontaktować się z nami także mailowo:

  skna.sonic@gmail.com

  Aby wstąpić do naszego Koła, wystarczy jedynie że wypełnicie Kartę Członkowską (znajdziecie takową w pokoju 213 Katedry Akustyki, możemy Wam ją również podesłać mailowo do samodzielnego wydruku – wtedy napiszcie do nas). Po krótkim spotkaniu i rozmowie z naszym Prezesem (może się odbyć przy pysznej kapuczinie lub dobrej herbatce), ten wpisze Was na listę Członków Koła.

  Opiekun

  mgr Jakub Bondek, jakub.bondek@amu.edu.pl

  Zarząd

  Prezes Marianna Jarzombek
  Wiceprezes Jakub Dumanowski
  Sekretarz Julia Wesołowska

 • Astronomiczne Koło Naukowe

   logo_AKN

  Astronomiczne Koło Naukowe UAM zrzesza studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu interesujących się astronomią. Na spotkaniach Koła wymieniamy się wiedzą i ciekawostkami astronomicznymi, a także zapraszamy do wygłoszenia prelekcji gości zajmujących się rozmaitymi dziedzinami astronomii. W ramach naszej działalności uczestniczymy w organizacji wydarzeń popularnonaukowych, a raz w semestrze delegaci z naszego koła uczestniczą w Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych KSAKN.
  Jesteśmy aktywni na portalu Facebook.

  Kontakt

  aknuam.zarzad@gmail.com

  Opiekun

  prof. UAM dr hab. Wojciech Dimitrow - dimitrov@amu.edu.pl

  Zarząd

  Prezes: Anna Krzyżaniak
  Zastępca Prezesa: Michał Pawłowski

  Storna www

  http://www.astro.amu.edu.pl/pl/studia/kolo-naukowe/

 • Studenckie Koło Naukowe Biofizyków Molekularnych "NEUTRINO"

  Studenckie Koło Naukowe Biofizyków Molekularnych „Neutrino” rozpoczęło swoją działalność w marcu 2022 roku i jest jednym z najmłodszych kół naukowych na Wydziale Fizyki UAM, które zrzesza pełnych entuzjazmu i energii studentów z pasją do biofizyki molekularnej.

  Jednym z naszych głównych przedsięwzięć jest prowadzenie własnych, nowatorskich projektów badawczych. Obecnie skupiamy się na odkrywaniu skomplikowanych oddziaływań chlorofilu w roślinnych i glonowych białkach fotosyntetycznych. Wykorzystując techniki spektroskopii optycznej badamy fascynujące zjawiska absorpcji i emisji światła w tych złożonych układach biologicznych. Ponadto, z dumą informujemy, że z powodzeniem zaadaptowaliśmy komercyjny spektrofluorymetr do przeprowadzania pomiarów anizotropii fluorescencji, poszerzając tym samym obszar naszych potencjalnych badań. Część wyników naszej pracy mieliśmy okazję zaprezentować na I Poznańskiej Konferencji Młodych Fizyków, która odbyła się na Wydziale Fizyki UAM w maju 2022 roku.

  Nasza działalność wykracza jednak dalece poza granice laboratorium. Niezmiernie ważne jest dla nas również popularyzowanie fizyki i biofizyki, dlatego aktywnie angażujemy się w różne działania edukacyjne mające rozbudzić ciekawość i pogłębić zrozumienie zjawisk zachodzących na poziomie molekularnym. Jednym z naszych najważniejszych osiągnięć na tym polu jest udział w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki – w roku 2023 nasze stoisko zatytułowane „Kiedy fizyka spotyka biologię” odwiedziła ponad setka ciekawych świata młodych ludzi, którzy mogli samodzielnie zrealizować przygotowane przez nas eksperymenty.

  Jednak "Neutrino" to nie tylko praca naukowa, ale także radość z życia! Organizujemy wycieczki oraz wyjazdy naukowe połączone ze zwiedzaniem, które stanowią ciekawą odskocznię od naszych codziennych studenckich obowiązków. Wiosną zorganizowaliśmy I Nocny Marsz Biofizyka zatytułowany „Do ujścia Różanego Potoku”. Ta 15-kilometrowa wędrówka nie tylko pozwoliła nam odkryć piękne przyrodniczo tereny w obrębie Poznania, ale także stworzyła doskonałą okazję do nieformalnych dyskusji naukowych i integracji między członkami naszego koła. W planach mamy również wizytę w Katedrze Biofizyki UMCS w Lublinie, podczas której chcemy zapoznać się z kierunkami badań i bazą aparaturową tej jednostki naukowej oraz możliwościami potencjalnej współpracy. Na pewno nie zabraknie również czasu na poznanie uroków Lublina.

  Studenckie Koło Naukowe Biofizyków Molekularnych „Neutrino” to droga do nowych możliwości badawczych, wydarzeń naukowych i ekscytujących przygód. Skontaktuj się z nami już dziś i wyrusz w niezwykłą drogę odkrywania tajemnic mikroświata i osobistego rozwoju.

  Skład zarządu:

  Prezes – Karolina Mielnik
  Wiceprezes – Krzysztof Pakuła
  Sekretarz – Olga Stężycka

  Opiekun:

  dr Wojciech Giera - w_giera@amu.edu.pl

 • Studenckie Koło Naukowe “Errno”

  Jesteśmy zainteresowani technologią, komputerami, wszystkim związanym z branża IT i nie tylko. Posiadamy chęć do nauki, próbujemy zrobić rzeczy które nam przyjdą na myśl, niezależnie od środowiska, języka programowania, silnika, programu w jakim mamy pracować jeżeli wpadniemy na pomysł próbujemy znaleźć jak najwygodniejsze narzędzie do jego zbudowania. Chcemy uczestniczyć w jak największej ilości konkursów, game jamów, itp, żeby uzyskać znajomości, doświadczenie oraz zbudować CV godne do prezentowania ale najważniejsze to przyjemność wynikająca z rozwoju i dobrej zabawy.

  Kontakt

  aluerrno@gmail.com

  Opiekun

  prof. UAM  dr hab. Karol Bartkiewicz

  Skład

  Nikodem Panknin
  Miłosz Klim
  Jakub Kwieciński

  Strona www

  https://studenckie-kolo-naukowe-errno.github.io/

  Facebook

  https://www.facebook.com/Errno404

 • Studenckie Koło Naukowe Fizyków „FUSION”

  fuzion

  Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Fusion”, jest najstarszą organizacja na wydziale- podmiotem z wieloletnim doświadczeniem, zrzeszającym studentów z wszystkich kierunków na Wydziale Fizyki. Znaczną część działalności koła skupia się na popularyzacji nauki. Sporo pracy wkładamy w przygotowanie zajęć, które były by ciekawe i klarownie wyjaśniały problemy badawcze. Nasza działalność jest świetną przestrzenią do dopracowywania warsztatu nauczycielskiego, a naukowa część koła zawiera całą charakterystykę pracy badawczej fizyka w mikroskali, seminaria oraz spotkania z naukowcami. Zrealizowaliśmy mnóstwo projektów badawczych, a każdy nowy pomysł pomożemy zrealizować. Rozwiązując różne wyzwania badawcze i edukacyjne, staliśmy się liderem w otrzymywaniu dofinansowań z Poznańskiego Parku Naukowego Technologicznego, współpracujemy z innymi instytucjami i kołami (połączyliśmy nawet fizykę z historią) oraz uczestniczymy w piknikach, festiwalach( Festiwal Nauki i Sztuki, Pyrkon, Noc Naukowców), wystawach i konferencjach. Regularnie wykonujemy pokazy w szkołach.

  Jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty zapraszamy do nas.

  Wniosek o dołączenie do grona członków Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Fusion. Wniosek należy przekazać opiekunowi koła bądź członkom.

  Kontakt

  sknf.fusion@gmail.com, sknf@amu.edu.pl

  Facebook: https://www.facebook.com/fusionUAM

  Instagram: https://www.instagram.com/sknf_fusion/

  Tiktok: https://www.tiktok.com/@tiktokowa_fizyka

  Opiekun

  dr Magdalena Grajek - grajek@amu.edu.pl

  Zarząd

  Prezes: Bartłomiej Kulas
  Wiceprezes: Miłosz Wiśniewski
  Skarbnik: Agnieszka Skubała
  Sekretarz: Tymoteusz Braciszewski

  Strona www

  http://sknf.amu.edu.pl/

 • Studenckie Koło Naukowe Optyki i Optometrii

  Jako koło naukowe zajmujemy się popularyzacją nauki w zakresie optyki i optometrii. Organizujemy badania przesiewowe wzroku w placówkach edukacyjnych i społecznych. Przeprowadzamy pokazy naukowe dla dzieci pokazując doświadczenia ze świata optyki i jednocześnie prezentując jak prawidłowo należy dbać o wzrok. Na naszych social mediach można również znaleźć posty edukujące m.in. o tym czym są wady wzroku czy w jaki sposób pielęgnować okulary. Aktywnie bierzemy udział w konferencjach optyczno-optometrycznych organizowanych na terenie całej Polski, gdzie zaznajamiamy się z ekspertami z naszej branży i bierzemy udział w licznych szkoleniach, czy to pogłębiających naszą wiedzę zawodową, jak i tą z zakresu kompetencji miękkich.

  Nasze koło powstało już w 2013 przy Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii na Wydziale Fizyki UAM a jego pierwszym opiekunem był prof. dr hab. Ryszard Naskręcki. W okresie pandemii miało przerwę w większej działalności. W roku akademickim 2021/2022 zostało wznowione w zasadzie od zera i od razu ruszyło z kopyta. Na początku liczyło 11 członków. Szybko jednak osiągnęliśmy ich ponad 30 z wszystkich roczników studentów Optyki i Optometrii na Wydziale Fizyki - pomimo, że liczebność studentów na tym kierunku nie należy do najwyższych, czyniąc nasze koło największym na wydziale. Obecnie naszym opiekunem naukowym jest dr Zenon Woźniak.

  Opiekun

  dr Magdalena Grajek - grajek@amu.edu.pl

  Zarząd:

  Prezes: Zuzanna Pałgan
  Wiceprezes: Hanna Pienierska
  Sekretarz: Julia Zaborowska
  Skarbnik: Julia Sikorska

  Instagram

  https://www.instagram.com/knoo.uam/?hl=am-et

 • Studenckie Koło Naukowe Fizyków Medycznych w Radioterapii „RADIUS”

  radius

  Koło Naukowe Fizyków w Radioterapii „Radius”, działa na Wydziale Fizyki od ponad 5 lat, zrzesza studentów studiujących biofizykę i fizykę medyczną. Działalność koła naukowego polega na łączeniu pracy badawczej z kliniką. Staramy się odpowiadać na pytania studentów dotyczące rozwoju swojej przyszłej kariery zawodowej i naukowej. Organizujemy wyjazdy naukowe. Pomagamy w organizacji stażów, wolontariatów i praktyk. W celu poszerzenia horyzontów swojej wiedzy aranżujemy konferencje, seminaria i webinaria. W ramach działalności koła edukujemy społeczność w tematach około onkologicznych. Prezentujemy aspekty związane z pracą Fizyka medycznego. Naświetlanie wiązkami promieniotwórczymi (radioterapia), umieszczanie źródeł promieniowania w ciele pacjenta (brachyterapia), planowanie przejścia wiązki przez tkanki ludzkie (planowanie leczenia) oraz odkrywanie nowych metod dostarczania leków i obrazowania (nanotechnologia). Nasze koła stawia na integrację środowisk fizycznych, biologicznych i chemicznych.

  Prężnie działamy i chętnie nawiązujemy współpracę (Wielkopolskie Centrum Onkologii, Polskie Towarzystwo Fizyków Medycznych).

  Wniosek o dołączenie do grona członków Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Fusion. Wniosek należy przekazać opiekunowi koła bądź członkom.

  Kontakt

  radiusfizykamedyczna@gmail.com

  Facebook: https://www.facebook.com/kolo.naukowe.radius

  Instagram: https://www.instagram.com/kolo_radius_uam/

  Opiekunowie

  prof. dr hab. Julian Malicki - julian.malicki@wco.pl
  dr Marta Kruszyna-Mochalska
  mgr. Kinga Graczyk

Wydziałowym koordynatorem ds. kół studenckich jest dr Magdalena Grajek.