Ogólne zasady przygotowania pracy dyplomowej

Praca dyplomowa

  1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem pisemnym, w ramach którego student przedstawia określone zagadnienie teoretyczne, eksperymentalne lub praktyczne. Pracą dyplomową może być opublikowany artykuł naukowy. Praca dyplomowa jest przygotowywana indywidualnie pod kierunkiem nauczyciela akademickiego będącego promotorem studenta.

  2. Praca dyplomowa przyjmuje nazwę na studiach I stopnia (licencjackich): „praca licencjacka”, na studiach II stopnia (magisterskich): „praca magisterska”.

  3. Praca dyplomowa może mieć charakter:
    • przeglądowo-projektowy – w przypadku studiów I stopnia.

    • projektowy – gdy student przygotowuje projekt rozwiązania określonego problemu praktycznego, w przypadku studiów I i II stopnia (Technologie komputerowe,  Aplikacje Internetu Rzeczy),

    • przeglądowo-badawczy – formułowanie i weryfikowanie przez studenta własnych hipotez badawczych z wykorzystaniem obserwacji, analiz materiałów źródłowych, badań teoretycznych i empirycznych (w przypadku studiów I i II stopnia),

    • przeglądowy – na podstawie analizy literatury przedmiotu – w przypadku studiów I stopnia,
  4. Rodzaj przydzielonej studentowi pracy powinien być zgodny z jego możliwościami, predyspozycjami oraz zainteresowaniami.

  5. Praca magisterska   i   licencjacka   musi   spełniać   określone   kryteria   formalne i merytoryczne. Student powinien wykazać się umiejętnością gromadzenia, weryfikacji i doboru źródeł bibliograficznych, znajomością i umiejętnością praktycznego zastosowania nowoczesnych metod i narzędzi badawczych z danej dziedziny, a także umiejętnością właściwego uporządkowania swojej wypowiedzi (kompletność tez, podział treści, kolejność rozdziałów itp.).

  6. Prace dyplomowe na studiach I stopnia mają charakter opracowań na poziomie zgodnym z 6 poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji. Prace dyplomowe na studiach II stopnia są opracowaniami na poziomie zgodnym z 7 poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji.

  7. Promotorzy zapewniają studentom przygotowującym   prace magisterskie udział w badaniach naukowych w dziedzinie nauki związanej z kierunkiem studiów.

  8. Praca dyplomowa podlega ocenie przez nauczyciela akademickiego, który sprawował opiekę nad studentem oraz przez jednego recenzenta, którego wyznacza dziekan na wniosek promotora.

  9. Recenzentem w przypadku prac dyplomowych prowadzonych przez nauczyciela akademickiego z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego może być nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym co najmniej doktora.

  10. Recenzentem w przypadku prac dyplomowych prowadzonych przez nauczyciela akademickiego ze stopniem naukowym doktora może być nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego.