Data wydarzenia:

Seminarium IOA - dr Jolanta Grala-Michalak

Zapraszamy na seminarium Instytutu Obserwatorium Astronomiczne. Seminaria odbywają się co tydzień, w czwartki o godz. 13:00 w budynku Obserwatorium Astronomicznego UAM przy ul. Słonecznej 36.

Nowość: w celu umożliwienia osobom spoza Poznania udziału w naszych seminariach, pod wybranymi referatami udostępniać będziemy linki do sesji MS Teams. W celu przyłączenia się do nas w trybie wideo konferencji (bez logowania) należy kliknąć link w przeglądarce Google Chrome (w innych może nie zadziałać), wpisać swoje imię i nazwisko i czekać na dopuszczenie przez organizatora. Alternatywnie można użyć osobnej aplikacji MS Teams.

Data: 9 listopad 2023

Referat wygłosi: dr Jolanta Grala-Michalak (Wydział Matematyki i Informatyki UAM)

Tytuł referatu: "Matematyka wg Mikołaja Kopernika, czyli jak opisać świat za pomocą trygonometrii"

Pięćsetpięćdziesiąta rocznica urodzin Mikołaja Kopernika jest dobrą okazją do głębszego poznania twórcy i jego dzieła. Astronomia jest nauką, której uprawianie wymaga doskonałej znajomości różnych dziedzin matematyki. Jednak przeciętna wiedza nie wystarczy do zbudowania modelu praw rządzących światem, takiego jak model Kopernika Układu Słonecznego – do tego trzeba być też wybitnym matematykiem. Celem wykładu jest przedstawienie sylwetki Kopernika jako matematyka na podstawie prac historyków (Łubieńska-Iwaniszewska, Rosińska) oraz matematyków (Mioduszewski, Neugebauer, Zielińska). W toku wykładu zostaną przedstawione podstawowe fakty dotyczące zapisu formuł matematycznych w czasach Kopernika oraz główne rozważane wtedy problemy matematyczne. Omówione zostanie zagadnienie opisu ruchu ciała poruszającego się po epicyklu na dyferensie oraz sposoby tworzenia i korzystania z ówczesnych tablic funkcji trygonometrycznych. Pokazane zostanie także, jak wpłynęły na rozwój matematyki, nie tylko XV-wiecznej, badania astronomiczne Kopernika. Główny nacisk zostanie położony na przedstawienie wiedzy matematycznej dostępnej autorowi „De revolutionibus”, opis jego matematycznych dokonań oraz ich wpływ na współczesną matematykę.
O wykładowcy. Doktor nauk matematycznych w dyscyplinie statystyka matematyczna (2001). Aktualnie zatrudniona na stanowisku starszego wykładowcy na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Zainteresowania naukowe obejmują rachunek prawdopodobieństwa, statystykę matematyczną oraz zastosowania matematyki. Aktywna popularyzatorka matematyki i jej zastosowań.

Język wykładu: jęz. polski