Data wydarzenia:

WYKŁAD OTWARTY IOA 26.05.23

Uprzejmie informujemy, iż dnia 26 maja 2023 r. odbędzie się w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne Wykład Otwarty pt. Przyszłość nadchodzi - SpaceX w wykonaniu prof. UAM dr hab. Wojciecha Dimitrow.

Wykład odbędzie się dwa razy w ciągu dnia - o godz. 19:30 i 21:00.

Pełna lista Wykładów: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/wo

Opis: W ostatnich dwóch dekadach prywatne firmy włączyły się w podbój kosmosu. Wiodącą firmą w tej dziedzinie jest SpaceX. Zrewolucjonizowała ona rynek dostarczania ładunków na orbitę wokółziemską wprowadzając rakietę Falkon 9. Jest to pierwsza rakieta wielokrotnego użytku. Już teraz firma SpaceX dominuje w liczbie wystrzelonych rakiet. Kolejnym dużym sukcesem SpaceX to budowa i wprowadzenie do użytku statku Crew Dragon pozwalającym dostarczać ludzi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dalsze plany są ambitne, aktualnie rozwijany i testowany jest system Starship. Jest to 120 metrowa dwuczłonowa rakieta wielokrotnego użytku. W razie sukcesu system będzie zdolny do dostarczania ludzi i ładunków na Księżyc i Marsa.

INFORMACJE

Pracownicy naukowi Obserwatorium przybliżą Państwu ciekawe zagadnienia z astronomii. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, dwa razy danego dnia. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody – obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1.5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba).

Liczba miejsc jest ograniczona do 49 osób dla każdej godziny wykładu danego dnia. Mechanizm rezerwacji miejsc na wykłady włączany jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy. Aby dokonać rezerwacji należy w tabeli w kolumnie Godziny kliknąć w link z preferowaną godziną wykładu. Otworzy się wówczas strona z opisem wykładu, na której należy podać liczbę osób (max. 4 dla jednego zgłoszenia), chętnych w nim uczestniczyć. Jedna osoba może dokonać maksymalnie dwóch zgłoszeń. Wszystkie zgłoszenia poza tym limitem będą automatycznie kasowane. Po zatwierdzeniu liczby osób należy podać dane osobiste osoby rezerwującej oraz email. Na ten adres zostanie przesłana wiadomość z bezpłatnymi biletami na wykład. Może się zdarzyć, że wszystkie miejsca zostaną zarezerwowane w ciągu jednego dnia!

Data, godzina, temat wykładu oraz wykładowca mogą ulec zmianie.