Zapraszamy na seminarium Katedry Akustyki, które odbędzie się we wtorek, 4 marca br. o godz. 11:30, w Audytorium im. Prof. Szczepana Szczeniowskiego.
Tytuł wystąpienia: "Ultradźwięki w medycynie — wczoraj, dziś, jutro"
O prelegencie: Jak sam o sobie pisze - "przez 30-lat byłem pracownikiem Zakładu Ultradźwięków IPPT PAN, a obecnie jestem prezesem spółki technologicznej us4us (spin-out z IPPT PAN w 2015r.), która zajmuje się rozwojem i wdrażaniem zaawansowanych systemów ultradźwiękowych w aplikacjach biomedycznych i przemysłowych. Podejmuję działania mające na celu pobudzenie współpracy w zakresie metod i zastosowań ultradźwięków (m.in. inicjatywa Lab4US)."
Streszczenie: W 1952 powstał Zakład Badań Drgań, co zapoczątkowało badania metod i zastosowań ultradźwięków w Polsce. Niedawno (w 2023), IPPT PAN obchodził 70-lat swojego istnienia i historii ultradźwięków w naszym kraju. Ultrasonografia wkroczyła do medycyny w latach 1960, a dzisiaj jest drugą najczęściej stosowaną modalnością obrazową (zaraz po RTG, za to przed CT i MRI). Przedstawię aktualne trendy rozwoju i zastosowań ultradźwięków w medycynie. Rozwijane obecnie metody daleko wykraczają poza klasyczny kanon diagnostyki obrazowej (B-mode + Doppler). Selektywny przegląd nowych technik i zastosowań ultradźwięków będzie zaprezentowany z perspektywy rozwiązań, prac i współpracy B+R realizowanych przez spółkę us4us. Seminarium jest elementem inicjatywy Lab4US (lab4us.eu), której celem jest animacja działań oraz współpracy w zakresie B+R i zastosowań ultradźwięków. Liczę, że przyczyni się ono do zwiększenia zainteresuje kadry naukowo-badawczej, doktorantów i studentów tą fascynującą i dynamicznie rozwijającą się tematyką. Zapraszamy do kontaktu i współpracy z nami!
Zapraszamy!