Data publikacji w serwisie:

Wysoko punktowane publikacje naszych naukowców

Z wielką przyjemnością informujemy, iż w ostatnim czasie pojawiły się aż 3 wysoko punktowane publikacje naukowe, których współautorami są naukowcy z Wydziału Fizyki.
"Modeling of ultrafast X-ray induced magnetization dynamics in magnetic multilayer systems"

1 października 2022 roku w czasopiśmie "npj Computational Materials" pojawiła się publikacja za 200 pkt pt. "Modeling of ultrafast X-ray induced magnetization dynamics in magnetic multilayer systems", której współautorem jest dr hab. Konrad Kapcia (Zakład Teorii Materii Skondensowanej).

"W pracy przedstawiliśmy próbę opisu ultraszybkiej demagnetyzacji wywołanej promieniowaniem X w układzie warstwowym kobaltu, w którym uwzględniliśmy procesy wzbudzeń elektronowych powstałych na skutek oddziaływania z polem elektromagnetycznym. Wyniki modelowania tego zjawiska uzyskane zostały za pomocą naszego niedawno opracowanego narzędzia symulacyjnego, XSPIN, umożliwiającego opis procesów elektronowych w napromieniowanych promieniami rentgenowskimi materiałach ferromagnetycznych. Zgodnie z naszą wiedzą, XSPIN jest pierwszym narzędziem, które może jednocześnie uwzględniać zarówno procesy elektronowe, jak i magnetyczne wywołane promieniowaniem rentgenowskim. Dzięki temu narzędziu zbadaliśmy ultraszybką demagnetyzację wielowarstwowego systemu Co/Pt indukowaną przez impuls ekstremalnego silnego promieniowania ultrafioletowego z lasera na swobodnych elektronach na krawędzi M kobaltu, poprzednio badaną eksperymentalnie w ośrodku FERMI wykorzystującym laser na swobodnych elektronach przez naszych kolegów z DESY (A. Kobs. L. Mueller, i in.). Nasze symulacje pokazują, że sygnał rozpraszania magnetycznego kobaltu zmniejsza się w femtosekundowych skalach czasowych na skutek procesów wzbudzeń elektronowych, relaksacji i transportu, zarówno w warstwie kobaltu, jak i platyny. Potwierdzamy dominującą rolę procesów elektronowych w demagnetyzacji indukowanej promieniowaniem rentgenowskim. Jest to krokiem w kierunku ilościowej kontroli i manipulacji promieniowaniem rentgenowskim procesów magnetycznych w femtosekundowych skalach czasowych."

dr hab. Konrad Kapcia

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu


Pattern recognition with neuromorphic computing using magnetic field–induced dynamics of skyrmions

Współautorem kolejnej  publikacji za 200 pkt jest dr Bivas Rana (Zakład Fizyki Nanostruktur). Publikacja pt. “Pattern recognition with neuromorphic computing using magnetic field–induced dynamics of skyrmions” ukazała się 30 września 2022 roku w czasopiśmie  "Science Advances".

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu


Beating the 3 dB Limit for Intracavity Squeezing and Its Application to Nondemolition Qubit Readout

14 września 2022 roku w "Physical Review Letters" została opublikowana kolejna wysoko punktowana publikacja pt. "Beating the 3 dB Limit for Intracavity Squeezing and Its Application to Nondemolition Qubit Readout". Współautorem publikacji jest prof. dr hab. Adam Miranowicz (Zakład Optyki Nieliniowej).

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu

Serdecznie gratulujemy naukowcom i życzymy dalszych sukcesów!