Biofizyka molekularna
Zapoznaj się z ofertą specjalności
Biofizyka molekularna
Kierunek: Fizyka
Specjalność: Biofizyka molekularna
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb studiowania: stacjonarny
Co mogę robić po studiach?
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na specjalności Biofizyka molekularna będziesz bardzo dobrze przygotowany do kontynuacji nauki na studiach doktoranckich na uczelniach krajowych i zagranicznych, bądź podjęcia pracy w jednostkach naukowo-badawczych czy przedsiębiorstwach zorientowanych na wiedzę lub prowadzących własną działalność badawczą. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zawodów, które będziesz mógł wykonywać po studiach II stopnia z biofizyki, wraz z listą typowych zadań, jakie zwykle są przypisane do tych stanowisk:
Biofizyk w firmie biotechnologicznej/farmaceutycznej - badania in vitro mechanizmu działaniu potencjalnych leków, badania oddziaływań białko-ligand za pomocą metod biofizycznych, projektowanie nowych testów enzymatycznych, opracowanie nowatorskich systemów dostarczania leków, opracowanie metod wprowadzania cząsteczek biologicznych do nanocząsteczkowych nośników, opracowanie nowych testów in vitro i in vivo do oceny funkcjonalności, skuteczności i efektywności działania nowych sposobów dostarczania leków, opracowanie stabilnych i biodostępnych preparatów na różnych etapach rozwoju, sporządzanie raportów z przeprowadzonych badań, aktywne uczestnictwo w spotkaniach zespołów projektowych, telekonferencjach i spotkaniach z konsultantami.
Konsultant/menedżer w obszarze Life Science - wsparcie zarówno liderów branży jak i przedsięwzięć na wczesnym etapie realizacji w celu skutecznego wprowadzania produktów na rynek i osiągania założonych celów komercyjnych; wdrażanie skutecznych, wydajnych, skoncentrowanych na nauce wielokanałowych kampanii marketingowych dla wyznaczonego obszaru biznesowego Life Science; tworzenie nowych kanałów pozyskiwania klientów z wykorzystaniem mediów społecznościowych, platform marketingu e-mail, seminariów internetowych; opracowanie i ocena modeli strategicznych na podstawie ukierunkowanych informacji biznesowych i rynkowych, stosowanie zaawansowanych metod badawczych i analitycznych, wykorzystanie zasobów cyfrowych do opracowania skutecznych rozwiązań dla klientów; zapewnianie wiedzy doradczej regionalnym zespołom marketingowym w danym obszarze biznesowym Life Science, praca w międzynarodowych zespołach projektowych o zróżnicowanym pochodzeniu kulturowym i zawodowym.
Specjalista ds. rejestracji leków i wyrobów medycznych - przygotowanie dokumentacji rejestracyjnej dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych rejestrowanych w procedurach narodowych i europejskich, planowanie strategii procedowania i koordynowanie terminowych złożeń, prowadzenie spraw związanych z monitorowaniem bezpieczeństwa stosowania produktów (m.in. przetwarzanie informacji o działaniach niepożądanych, przeglądy literatury, aktualizacja procedur, szkolenia pracowników), sporządzanie ocen klinicznych wyrobów medycznych, kontakt z organami administracji państwowej odpowiadającymi za dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, archiwizacja dokumentacji związanej z procesami rejestracyjnymi oraz pharmacovigilance, śledzenie zmian w przepisach prawa oraz ich konsekwencji dla prowadzonych projektów, przygotowywanie tekstów na materiały opakowaniowe oraz instrukcji używania, współpraca z działem R&D (Research and Development) oraz komunikacja z instytucjami naukowymi przy rozwoju nowych produktów, w ramach prowadzonych aktywności współpraca z krajowymi i zagranicznymi partnerami.
Oczywiście ukończenie studiów II stopnia zwiększa również Twoje szanse na zatrudnienie w obszarach, o których piszemy więcej w zakładce poświęconej studiom I stopnia (Laborant/Analityk laboratoryjny/Pracownik kontroli jakości, Copywriter – w obszarze Life Science, Przedstawiciel handlowy – aparatura badawcza, technologie chemiczne, farmacja, przemysł spożywczy).
Czym jest Biofizyka?
Biofizyka jest wysoce interdyscyplinarną i wieloaspektową dziedziną nauki, której głównym celem jest wyjaśnianie i ilościowy opis zjawisk zachodzących w organizmach żywych na różnych poziomach organizacji (od pojedynczych cząsteczek biologicznych przez organelle i komórki po całe organizmy i całe ekosystemy) za pomocą teorii, technik eksperymentalnych i modelowania stosowanych w fizyce. W dzisiejszych czasach bardzo ważnym aspektem badań biofizycznych jest również projektowanie systemów biohybrydowych czy też sztucznych materiałów wzorowanych na materii biologicznej. Zdecydowana większość układów molekularnych, zarówno funkcjonujących w organizmach żywych, jak i tych wytwarzanych sztucznie, ze względu na ich specyficzne właściwości materiałowe (pomiędzy cieczą a ciałem stałym), należy do tzw. miękkiej materii.
Dlaczego warto studiować Biofizykę?
Studiując biofizykę możesz zdobyć unikatowe interdyscyplinarne wykształcenie łączące wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki, matematyki, informatyki, chemii i biologii. Ponieważ takie studia to również niesamowity trening umysłu, jedno z kluczowych narzędzi, jakie posiądziesz, to zdolność wieloaspektowego analitycznego myślenia w obszarze przenikania się wymienionych dyscyplin.
Jak bardzo cenne będzie takie wykształcenie na rynku pracy pokazują badania opublikowane w 2020 r. przez McKinsey Global Institute (badawcze ramię spółki McKinsey & Company, światowego leadera w zakresie doradztwa i zarządzania strategicznego). W raporcie zatytułowanym The future of work in Europe, MGI pokazuje, że w obecnym dziesięcioleciu największy wzrost zatrudnienia prognozowany jest w usługach profesjonalnych, naukowych i technicznych – ok. 19% przyrost w latach 2018-2030 przekłada się na 2,6 mln nowych miejsc pracy w tym sektorze na samym tylko rynku europejskim! Jeszcze bardziej precyzyjne dane podaje amerykański Departament Pracy (Occupational Outlook Handbook), który szacuje, że w USA w latach 2020-2030 zapotrzebowanie na biochemików i biofizyków wzrośnie o 5%, a na wykwalifikowanych pracowników w całym obszarze Life Science, nawet o 11%!
Prognozy te poparte są przewidywaniem, że starzejące się społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych będą napędzać popyt na nowe leki, jak również procedury leczenia i zapobiegania chorobom. To z kolei spowoduje wzrost zapotrzebowania na biochemików i biofizyków zaangażowanych w badania biomedyczne. Oczekuje się, że również inne obszary badań i rozwoju, takie jak pozyskiwanie czystej energii, wydajna produkcja żywności czy ochrona środowiska, będą generować wzrost zatrudnienia dla biochemików i biofizyków.
Dlaczego studiować Biofizykę na UAM?
Program studiów II stopnia na specjalności Biofizyka, który oferujemy na Wydziale Fizyki UAM, powstał w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia w pracy naukowej i dydaktycznej w obszarze biofizyki i zdobył wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Na studentów czekają komfortowe sale dydaktyczne, dobrze wyposażone pracownie specjalistyczne oraz rozbudowana infrastruktura badawcza, w szczególności całkowicie zmodernizowane i przeznaczone na potrzeby dydaktyczne Laboratorium Biofizyki Molekularnej!
ZOBACZ PROGRAM STUDIÓW
Czego nauczę się w trakcie studiów?
Głównym celem studiów magisterskich z zakresu biofizyki jest zdobycie poszerzonej wiedzy i umiejętności w zakresie wybranych zagadnień fizyki i biofizyki, w szczególności projektowania, modelowania i badania układów naturalnej i sztucznej miękkiej materii. Program realizuje ideę research-based learning, co oznacza, że oferowane zajęcia opierają się na praktycznej wiedzy profesorów i wykładowców oraz wynikach ich badań. Duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne (laboratoria i projekty), które obejmują ponad połowę całego programu studiów. Od samego początku programu będziesz również zaangażowany w bieżące badania naukowe pod kierunkiem swojego opiekuna. Wymiernym efektem Twojego udziału w projekcie naukowym może być autorstwo lub współautorstwo artykułu w prestiżowym czasopiśmie naukowym.
W trakcie studiów II stopnia na specjalności Biofizyka molekularna:
- poznasz w rozszerzonym zakresie wybrane zagadnienia fizyki i biofizyki, w szczególności te dotyczące własności miękkiej materii, z uwzględnieniem ich historycznego rozwoju i znaczenia dla postępu nauk ścisłych i przyrodniczych, poznania świata i rozwoju ludzkości; dowiesz się, jakie są aktualne kierunki rozwoju oraz wybrane najnowsze odkrycia w obszarze biofizyki i fizyki miękkiej materii; nauczysz się, jak stosować zdobytą wiedzę fizyczną w obszarze biofizyki i pokrewnych dyscyplinach naukowych;
- zdobędziesz umiejętność prezentowania w przystępny sposób wyników odkryć dokonanych w ramach biofizyki, fizyki miękkiej materii i im pokrewnych dyscyplin naukowych; nauczysz się przygotować prace pisemne i wystąpienia ustne w języku polskim i angielskim na temat złożonych zagadnień z zakresu biofizyki i fizyki miękkiej materii;
- poznasz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę na stanowisku badawczym lub pomiarowym, uwarunkowania prawne i etyczne związane z działalnością naukową i dydaktyczną, podstawowe pojęcia i zasady z zakresu prawa autorskiego oraz zarządzania zasobami własności intelektualnej, zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z zakresu fizyki i biofizyki.
- zapoznasz się zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej z nowoczesnymi technikami eksperymentalnymi stosowanymi w biofizyce i badaniach miękkiej materii (m.in. mikroskopia optyczna i elektronowa, stacjonarna i czasowo-rozdzielcza spektroskopia absorpcyjna i fluorescencyjna, spektroskopia podczerwieni, dichroizm kołowy, spektroskopie korelacji fotonów, rozpraszanie Ramana, spektroskopia Brillouina, jądrowy rezonans magnetyczny i elektronowy rezonans paramagnetyczny, rozpraszanie neutronów);
- nauczysz się planować i wykonywać (indywidualnie oraz w zespole) złożone badania doświadczalne dotyczące wybranych zagadnień poznawczych w ramach biofizyki i fizyki miękkiej materii oraz w sposób krytyczny oceniać wyniki eksperymentów, obserwacji i obliczeń teoretycznych; dowiesz się, jak przedstawić wyniki badań w postaci samodzielnie przygotowanej rozprawy/referatu zawierającej uzasadnienie celu pracy, przyjętą metodologię, wyniki oraz ich znaczenie na tle innych podobnych badań;
- nauczysz się znajdować niezbędne informacje w literaturze fachowej, bazach danych i innych źródłach, w szczególności w czasopismach naukowych z zakresu biofizyki i fizyki miękkiej materii.
Po jakich studiach licencjackich mogę aplikować na II stopień studiów z Biofizyki?
Oferta zajęć została przygotowana w taki sposób, aby umożliwić osiągnięcie zamierzonych efektów uczenia się przez osoby z różnym wykształceniem na poziomie I stopnia. Dlatego o przyjęcie na studia II stopnia w zakresie biofizyki mogą ubiegać się nie tylko kandydaci z tytułem licencjata z biofizyki czy fizyki, ale także z chemii, biologii i innych pokrewnych kierunków, w tym również technicznych.
Jak wygląda procedura rekrutacji?
Ze szczegółowymi zasadami rekrutacji (schemat postępowania kwalifikacyjnego, wykaz niezbędnych dokumentów, zasady przeliczania wyników na świadectwie dojrzałości, itp.) możesz zapoznać się klikając w link poniżej - ZAPISZ SIĘ.
Pełnomocnik Dziekana ds. kierunku
dr Wojciech Giera