Wydział Fizyki UAM zaprasza na Wykład Otwarty, który odbędzie się 17 stycznia 2025 r. w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne UAM, przy ul. Słonecznej 36 w Poznaniu.
Tytuł wykładu:
"Jakich odkryć spodziewamy się dzięki obserwacjom z LSST (Legacy Survey of Space and Time)?" - prof. UAM dr hab. Agnieszka Kryszczyńska
TRANSMISJA LIVE YOUTUBE
Wykład odbędzie się 17.01.25. o godz. 19:30.
Na początku 2025 roku planowane jest uruchomienie największego na świecie teleskopu do przeglądu nieba, nazwanego początkowo Large Synoptic Survey Telescope, a obecnie Legacy Survey of Space and Time (LSST). Teleskop LSST znajduje się w Obserwatorium Very Rubin na Cerro Pachon w Chile i jego zadaniem będzie cotygodniowe mapowanie całego dostępnego w obserwatorium nieba. Teleskop będzie miał znacznie większy zasięg niż osiągany obecnie przez istniejące przeglądy nieba, ze względu na średnicę zwierciadła ponad 8 metrów i największą kamerę jaką kiedykolwiek zbudowano. W ciągu 10 lat pracy będzie on katalogował obiekty bliskie Ziemi, znajdzie około 5 milionów nowych obiektów w naszym Układzie Słonecznym, przyczyni się również do badania struktury Wszechświata poprzez obserwacje tysięcy supernowych, a także m.in będzie poszukiwać rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie poprzez soczewkowanie grawitacyjne. Konsorcjum budujące ten teleskop powstało ponad 20 lat temu, a obecnie trwają ostatnie prace związane z jego uruchomieniem na początku 2025 roku. Warto tu dodać, że znaczący wkład do budowy mieli: Charles Simonyi i Bill Gates, którzy przeznaczyli 20 i 10 milionów dolarów na ten projekt. Ogólne koszty budowy teleskopu wyniosą 680 milionów dolarów. https://www.lsst.org/ , https://rubinobservatory.org/.
Pełna lista Wykładów Otwartych IOA: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/wo
INFORMACJE
Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody – obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1.5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba).
Liczba miejsc jest ograniczona do 49 osób dla każdej godziny wykładu danego dnia. Mechanizm rezerwacji miejsc na wykłady włączany jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy. Aby dokonać rezerwacji należy w tabeli w kolumnie Godziny kliknąć w link z preferowaną godziną wykładu. Otworzy się wówczas strona z opisem wykładu, na której należy podać liczbę osób (max. 4 dla jednego zgłoszenia), chętnych w nim uczestniczyć. Jedna osoba może dokonać maksymalnie dwóch zgłoszeń. Wszystkie zgłoszenia poza tym limitem będą automatycznie kasowane. Po zatwierdzeniu liczby osób należy podać dane osobiste osoby rezerwującej oraz email. Na ten adres zostanie przesłana wiadomość z bezpłatnymi biletami na wykład. Może się zdarzyć, że wszystkie miejsca zostaną zarezerwowane w ciągu jednego dnia!
Data, godzina, temat wykładu oraz wykładowca mogą ulec zmianie.