Data publikacji w serwisie:

WYKŁAD OTWARTY 7.02.25

WO_7_02_25

Wydział Fizyki i Astronomii UAM zaprasza na Wykład Otwarty, który odbędzie się 7 lutego 2025 r. o godzinie 10:30 w Audytorium Maximum im. prof. Franciszka Kaczmarka.

LIVE YOUTUBE

Tytuł wykładu: "Kiedy wreszcie ujarzmimy energię termojądrową?" - prof. dr hab. Wojciech Nawrocik

Prof. Wojciech Nawrocik ukończył w roku 1960 studia fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UAM i został zatrudniony w Katedrze Fizyki Doświadczalnej tego wydziału. Zajmował się badaniem struktury i dynamiki układów molekularnych metodami dielektrycznymi i metodami rozpraszania neutronów. Był wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Studenci wysoko oceniali jego wykłady z mechaniki i fizyki ciała stałego. Jest aktywnym popularyzatorem fizyki. Obecnie jest emerytowanym profesorem seniorem na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM.

"Kiedy wreszcie ujarzmimy energię termojądrową?" – Świat przeżywa kryzys energetyczny i poszukuje odnawialnych źródeł energii OZE, które nie emitowałyby groźnego dla klimatu gazów cieplarnianych. Źródła te powinny dostarczać ciągłej, bezpiecznej energii. Takim źródłem może być reaktor termojądrowy wykorzystujący reakcję fuzji termojądrowej deuteru i trytu, dwóch izotopów wodoru. W Cadarache we Francji buduje się prototypowy reaktor termojądrowy ITER, który ma być pierwszym krokiem do budowy elektrowni termojądrowej, której uruchomienie powinno nastąpić do końca XXI wieku. Zadanie trudne do zrealizowania, wciąż pojawiają się nowe problemy techniczne i wzrasta koszt budowy reaktora. Na wykładzie omówione zostaną zasady wywołania fuzji termojądrowej deuteru i trytu i przedstawione zostaną informacje o stanie robót przy budowie tego reaktora. Fuzja termojądrowa lekkich pierwiastków jest źródłem energii Słońca i gwiazd, a na Ziemi chcemy wytwarzać energię w podobny sposób jak dzieje się to na Słońcu – chcemy „zapalić” Słońce na Ziemi. Wielu jednak wątpi czy uda się uruchomić reaktor ITER i czy ze względu na duży koszt i złożoność techniczną reakcja termojądrowa wykorzystana będzie w XXI wieku do wytwarzania energii elektrycznej.

Pełna lista Wykładów Otwartych:

http://wo.amu.edu.pl/

http://www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/wo/