Data publikacji w serwisie:

WYKŁAD OTWARTY IOA 9.05.25

WO IOA 9_05_25

Wydział Fizyki UAM zaprasza na Wykład Otwarty, który odbędzie się 9 maja 2025 r. w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne UAM, przy ul. Słonecznej 36 w Poznaniu.

Tytuł wykładu: "Centrum Nauki Impakt" - prof. UAM dr hab. Agnieszka Kryszczyńska

Wykład rozpocznie się o godz. 21:00.

LINK do transmisji LIVE na Youtube: Centrum Nauki Impakt. Wykład Otwarty IOA UAM

Rezerwat Meteoryt Morasko położony w Północnej części Poznania na granicy z Suchym Lasem to wyjątkowe w skali całej Ziemi miejsce zderzenia planetoidy z Ziemią sprzed kilku tysięcy lat. Kratery znajdujące się w Rezerwacie Meteoryt Morasko są jedynym w Polsce i jednym z zaledwie 200 miejsc na świecie, gdzie zachowały się bezpośrednie ślady po kosmicznej katastrofie. Żelazny obiekt o średnicy kilkunastu metrów wszedł w atmosferę nad Polską, rozpadł się na mniejsze fragmenty, a następnie spadł na teren góry Moraskiej koło 5 tysięcy lat temu, tworząc zespół kraterów uderzeniowych. Największy z nich ma 100 metrów średnicy i około 10 metrów głębokości.

Kratery na Morasku są niezwykle rzadkim przypadkiem, gdzie widoczny krater uderzeniowy znajduje się obecnie w obrębie administracyjnym dużego miasta europejskiego. Niestety stosunkowo niewiele osób wie jak wielką ciekawostkę kryje w sobie miasto Poznań. Uważamy, że obszar w pobliżu rezerwatu byłby wspaniałym miejscem do budowy Centrum Nauki, w którym moglibyśmy popularyzować wiedzę nie tylko o Rezerwacie Meteoryt Morasko, ale także o astronomii, geologii, przyrodzie itd. Ponieważ w okolicy Poznania nie ma żadnego Centrum Edukacyjnego (typu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Centrum Hewelianum w Gdańsku, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie itd.) proponowane Centrum Nauki Impakt mogłoby zapewnić Poznaniowi wielką atrakcję turystyczną.

Na wykładzie przedstawiony będzie pomysł budowy Centrum Nauki Impakt, jego potencjalna lokalizacja oraz aktualny stan działań czynionych w tym kierunku.


Pełna lista Wykładów Otwartych IOA: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/wo

INFORMACJE

Wstęp na wykład jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca. Wykłady są dedykowane osobom indywidualnym (rodzinom), nie są przeznaczone dla klas/grup szkolnych. Aby oglądać wykład online nie jest wymagana rejestracja! Link do transmisji najbliższego Wykładu Otwartego znajduje się w tabeli (poniżej godziny wykładu).

Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody – obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1.5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba).

Liczba miejsc jest ograniczona do 49 osób dla każdej godziny wykładu danego dnia. Mechanizm rezerwacji miejsc na wykłady włączany jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy. Aby dokonać rezerwacji należy w tabeli w kolumnie Godziny kliknąć w link z preferowaną godziną wykładu. Otworzy się wówczas strona z opisem wykładu, na której należy podać liczbę osób (max. 4 dla jednego zgłoszenia), chętnych w nim uczestniczyć. Jedna osoba może dokonać maksymalnie dwóch zgłoszeń. Wszystkie zgłoszenia poza tym limitem będą automatycznie kasowane. Po zatwierdzeniu liczby osób należy podać dane osobiste osoby rezerwującej oraz email. Na ten adres zostanie przesłana wiadomość z bezpłatnymi biletami na wykład. Może się zdarzyć, że wszystkie miejsca zostaną zarezerwowane w ciągu jednego dnia!

Data, godzina, temat wykładu oraz wykładowca mogą ulec zmianie.