Prof. dr hab. Stefan Jurga

profJurgatekst2

W dniu 15 marca 2022 roku zmarł Prof. dr hab. Stefan Jurga.

Prof. Stefan Jurga był wspaniałym naukowcem, nauczycielem akademickim, człowiekiem niezrównanym i wyjątkowym. Nie sposób wyrazić jak wielkim wstrząsem jest dla społeczności Uniwersytetu, w szczególności dla Wydziału Fizyki, niespodziewana śmierć prof. dr hab. Stefana Jurgi. Prof. dr hab. Stefan Jurga urodził się 18 sierpnia 1946 w Kościanie.

Profesor był niekwestionowanym autorytetem naukowym w obszarze fizyki ciała stałego oraz bionanotechnologii. Założył i był wieloletnim kierownikiem Zakładu Fizyki Makromolekularnej Wydziału Fizyki UAM oraz inicjatorem powstania a następnie dyrektorem Centrum NanoBioMedycznego UAM. W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Matematyki i Fizyki, następnie prorektora UAM (1990-1996), a w kolejnych kadencjach rektora UAM (1996-2002).

Profesor Stefan Jurga był niezwykle aktywny w polskich i europejskich gremiach naukowych oraz systemie administracji rządowej, gdzie zawsze niestrudzenie dbał o dobro swojej Alma mater UAM jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Dzięki staraniom i determinacji Profesora rozbudowa infrastruktury badawczej oraz dydaktycznej na kampusie Morasko nabrała tempa i wiele wydziałów uniwersytetu zyskało nowocześnie wyposażone obiekty, podobnie jak Collegium Europaeum Gnesense i Collegium Polonicum w Słubicach n/Odrą.

Z ogromnym żalem żegnamy wybitną osobowość Naszego Uniwersytetu, wykładowcę, społecznika i wychowawcę wielu pokoleń fizyków. Dla swoich uczniów i współpracowników był wzorem ofiarnej pracy na rzecz wspólnego dobra, pasjonatem nauki i cierpliwym nauczycielem. Wraz ze śmiercią Pana Profesora nauka polska, społeczność Uniwersytetu i Wydziału Fizyki poniosły ogromną stratę.