Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem

Zapoznaj się z ofertą specjalności
Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem

Kierunek: Akustyka
Specjalność: Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem

Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb studiowania: stacjonarny

Kariera po studiach

Absolwenci kierunku Akustyka, specjalność Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem znajdują zatrudnienie nie tylko w punktach protetycznych, ale również w szpitalach, klinikach, poradniach specjalistycznych, w laboratoriach badawczych oraz firmach projektowych. Osoby, które nie czują się w branży protetycznej mogą realizować się w branży dystrybucyjnej promując najnowsze rozwiązania w zakresie aparatów słuchowych, sprzętu diagnostycznego i medycznego.

Charakterystyka specjalności

Kierunek Akustyka, specjalność Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem już od wielu lat cieszy się dużą popularnością i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy związane z rosnącą liczbą osób niedosłyszących oraz ochroną środowiska przed hałasem. Są to studia ukierunkowane na kształcenie osób, które w przyszłości będą zajmowały się osobami z niepełnosprawnością słuchową lub zagadnieniami związanymi z ochroną przed hałasem. Program studiów stawia na interdyscyplinarność – obejmując zagadnienia fizyczne, akustyczne, psychoakustyczne, medyczne, psychologiczne, ekonomiczne oraz informatyczne.

Akustyka, specjalność Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem to kierunek, który daje również solidne podstawy teoretyczne. I rok studiów obejmuje głównie zajęcia teoretyczne z dziedziny matematyki, fizyki, akustyki czy elektroniki. Na II i III roku realizowane są przede wszystkim przedmioty praktyczne – specjalistyczne, przygotowujące studentów do zawodu protetyka słuchu i specjalisty w zakresie ochrony przed hałasem.

W trakcie studiów studenci odbywają również praktyki zawodowe m.in. w punktach protetycznych, poradniach audiologicznych dopasowując nie tylko aparaty słuchowe, ale również systemy wspomagające słyszenie. Nieodzownym elementem praktyk zawodowych są praktyki kliniczne realizowane w szpitalach. W programie studiów przewidziano również warsztaty protetyczne kierowane do studentów III roku. W trakcie zajęć praktycznych, prowadzonych przez przedstawicieli firm będących dystrybutorami aparatów słuchowych, studenci mają możliwość poznać najnowsze produkty audioprotetyczne, narzędzia doboru i dopasowania aparatów słuchowych oraz aparaturę diagnostyczną. W trakcie studiów studenci odbywają również praktyki zawodowe w laboratoriach pomiarowych oraz firmach projektowych zajmujących się zagadnieniami związanymi z hałasem.

Od roku 2024 obowiązuje norma PN-EN ISO 21388 Akustyka. Zarządzania dopasowaniem aparatu słuchowego (HAFM). Norma ta (Aneks A) określa minimum kompetencji, które powinny posiadać osoby dobierające i dopasowujące aparaty słuchowe. Pragniemy podkreślić, że program kształcenia na kierunku Akustyka, specjalność Protetyka słuchu i ochrona przed hałasem spełnia wszelkie wymagania w tym zakresie. Oznacza to, że osoby kończące studia zgodnie z naszym programem kształcenia posiadają wiedzę, kompetencje i umiejętności na poziomie europejskim.

ZOBACZ PROGRAM

I rok studiów jest zdominowany głównie przez przedmioty ogólne takie jak: wprowadzenie do akustyki, matematyka, elektryczność i magnetyzm, teoria drgań czy elektronika. Na I roku realizowane są również zajęcia z języka migowego.

Na II roku studiów w programie rozpoczynają się przedmioty zawodowe: fizjologia i patofizjologia słuchu, miernictwo aparatów słuchowych, audiometria tonalna czy otoplastyka. W zakresie ochrony przed hałasem wśród przedmiotów specjalistycznych są m.in. hałas komunikacyjny, akustyka budowlana, akustyka wnętrz, hałas przemysłowy oraz pracownia akustyki stosowanej.

III rok studiów to kontynuacja przedmiotów zawodowych i specjalistycznych. Realizowane są zajęcia z audiometrii mowy, audiometrii dziecięcej, audiometrii obiektywnej, dopasowania aparatów słuchowych (u dorosłych i u dzieci), treningu słuchowego czy patologii słuchu. Drugą grupę przedmiotów zawodowych stanowią przedmioty związane z ochroną przed hałasem: akustyczne kształtowanie środowiska, wpływ hałasu i drgań na człowieka. Większość przedmiotów zawodowych realizowana jest w formie zajęć praktycznych co stanowi dużą wartością dodaną kierunku.

W ramach praktyk zawodowych studenci realizują: praktyki protetyczne w wymiarze 120 godzin (po II roku studiów) oraz praktyki protetyczne i kliniczne w wymiarze łącznie 160 godzin (po III roku studiów), natomiast praktyki zawodowe z hałasu – w wymiarze 80 godzin.

Rekrutacja

Wyniki na świadectwie dojrzałości przeliczane są zgodnie ze schematem znajdującym się na stronie: Akustyka: Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem.