Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym konwersatorium "Wiara i Rozum", które odbędzie się w dniu 15 maja br. o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2.
Podczas konwersatorium wykład pt. "Poznanie naukowe w przestrzeni między ratio i fides" wygłosi Prof. dr hab. inż. Ryszard Horodecki.
Wykład jest skierowany zarówno do studentów, profesorów, jak i wszystkich innych zainteresowanych osób.
"Poznanie naukowe w przestrzeni między ratio i fides"
Streszczenie: Patrząc z perspektywy historii rozwoju nauki, coraz trudniej oprzeć się wrażeniu, że Natura prezentuje się jako osobliwa inskrypcja zakodowana w mozaice języków. Niezaprzeczalnym osiągnięciom wcześniejszych kultur starożytnych towarzyszyła uderzająca pasywność w jej deszyfracji. Dopiero helleńskie elity stworzyły kod kulturowy o potężnej sile oddziaływania, który zapoczątkował zwrot ku Naturze bez odwoływania się do mitycznych bogów. W rezultacie uformowały się dwie drogi deszyfracji inskrypcji: pierwsza filozoficzna polegająca na tworzeniu pojęć umożliwiających racjonalne podejście do świata, druga matematyczna, oparta na ilościowym opisie przebiegu zjawisk bez wnikania w ich istotę. Grecka metodologia została odkryta ponownie przez Arabów, a następnie przetworzona i rozwinięta przez elity chrześcijańskie. Niewątpliwy sukces aktywnego podejścia do deszyfracji księgi Natury można wiązać, jak zostanie to pokazane, z powstaniem komplementarnych pojęć logos i nous i ich nowożytnych odpowiedników ratio i fides.
Prof. dr hab. inż. Ryszard Horodecki, jest fizykiem kwantowym. Był współtwórcą, głównym organizatorem i pierwszym dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Wraz z synami wniósł pionierski wkład w teorię splątania kwantowego. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności i Academii Europaea. Jest laureatem m. in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza i Medalu Mariana Smoluchowskiego. Znajduje się na liście TOP 2% (wg Uniwersytetu Stanforda). Ryszard Horodecki tworzył też utwory poetyckie, drukowane m. in. w Tygodniku Powszechnym, Poezji, W drodze. Wydał dwa tomiki poezji Sum ergo cogito i Arras z Andromedy (wydanie dwujęzyczne, przekład na j. angielski Jean Ward), Wydawnictwo Marpress 2009.
Zapraszamy. Wstęp wolny
Organizatorami spotkania są: Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Duszpasterstwo Akademickie “Morasko” oraz parafia św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.
Czym są konwersatoria WIARA i ROZUM?
W II wieku Tertulian sceptycznie pytał “Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima? A cóż Akademia i Kościół?”. Te słowa przytacza Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, którą jednak rozpoczyna pozytywnym stwierdzeniem, że “wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Te dwa stanowiska (tak odległe w czasie) rozpinają przestrzeń, w której pozostaje wiele miejsca na pytania i odpowiedzi, wątpliwości i wyjaśnienia.
Konwersatorium nasze skierowane jest do tych, którzy podzielają pogląd Jana Pawła II, że “obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach”.
Jakkolwiek w powyższych cytatach chodzi o filozofię, to wydaje nam się, że nieuniknione jest w dzisiejszej dyskusji relacji wiary i rozumu uwzględnienie także punktu widzenia nauk szczegółowych, w tym przyrodniczych. Zapraszamy zatem do dyskusji wykładowców świeckich i duchownych, przedstawicieli rozmaitych nauk, by móc wspólnie rozważać kwestie wzajemnych odniesień wiary i rozumu.
Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy zarówno studentów jak i pracowników naukowych, ale również wszystkie inne zainteresowane osoby. W założeniu spotkania mają mieć formę wykładu, po którym następuje otwarta dyskusja. Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania na temat relacji między wiarą i rozumem.