Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym konwersatorium "Wiara i rozum", które odbędzie się w dniu 12 grudnia br. o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2.
Podczas konwersatorium wykład pt. "Transhumanizm projektem transformacji świata i człowieka. Perspektywa aksjologiczna" wygłosi Ks. dr hab. Andrzej Pryba.
Wykład jest skierowany zarówno do studentów, profesorów, jak i wszystkich innych zainteresowanych osób.
"Transhumanizm projektem transformacji świata i człowieka. Perspektywa aksjologiczna"
Streszczenie: Transhumanizm jest programem, który deklaruje, że pragnie dobra człowieka i świata. Wyrasta on z niezgody na ludzką kondycję. Według transhumanistów starość jest chorobą, śmierć złem, a wszelkie ograniczenia biologiczne, poznawcze, moralne i emocjonalne są wyzwaniem do ulepszenia. Owo ulepszenie ma przenieść człowieka w nowy postludzki rodzaj egzystencji. Czy jednak realizacja tego projektu prowadzi człowieka do doświadczenia szczęścia? Czy rozwój naukowy jest zawsze przejawem postępu? Czy zwiększenie potencjału osoby zostanie wykorzystane w dobry sposób? Referat będzie próbą prezentacji tego ciekawego i aktualnego zagadnienia.
Ks. dr hab. Andrzej Pryba – kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Filozofii i Dialogu). Dyrektor Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM. Członek Zarządu Stowarzyszenia Teologów Moralistów oraz wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Teologia i Moralność”. Główne kierunki jego badań dotyczą problematyki moralnospołecznej życia małżeńskiego i rodzinnego, normatywno-aksjologicznej etyki życia rodzinnego, poradnictwa rodzinnego oraz nowych technologii i przemian społecznych.
Wstęp wolny.
Organizatorami spotkania są: Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Duszpasterstwo Akademickie “Morasko” oraz parafia św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.
Czym są konwersatoria WIARA i ROZUM?
W II wieku Tertulian sceptycznie pytał “Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima? A cóż Akademia i Kościół?”. Te słowa przytacza Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, którą jednak rozpoczyna pozytywnym stwierdzeniem, że “wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Te dwa stanowiska (tak odległe w czasie) rozpinają przestrzeń, w której pozostaje wiele miejsca na pytania i odpowiedzi, wątpliwości i wyjaśnienia. Konwersatorium nasze skierowane jest do tych, którzy podzielają pogląd Jana Pawła II, że “obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach”. Jakkolwiek w powyższych cytatach chodzi o filozofię, to wydaje nam się, że nieuniknione jest w dzisiejszej dyskusji relacji wiary i rozumu uwzględnienie także punktu widzenia nauk szczegółowych, w tym przyrodniczych. Zapraszamy zatem do dyskusji wykładowców świeckich i duchownych, przedstawicieli rozmaitych nauk, by móc wspólnie rozważać kwestie wzajemnych odniesień wiary i rozumu. Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy zarówno studentów jak i pracowników naukowych, ale również wszystkie inne zainteresowane osoby. W założeniu spotkania mają mieć formę wykładu, po którym następuje otwarta dyskusja. Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują, ale także świadectwa wiary w odniesieniu do prezentowanych treści oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania.