Data wydarzenia:

WYKŁAD OTWARTY 9.02.24

Wydział Fizyki UAM zaprasza na Wykład Otwarty, który odbędzie się 9 lutego br. o godzinie 10:30 w Audytorium Maximum im. prof. Franciszka Kaczmarka.
Tytuł wykładu:
"Cząsteczki i promieniowanie - fascynująca symbioza chemii i fizyki" -  dr M. Gierszewski

dr M. Gierszewski -  doktor nauk chemicznych, adiunkt w Zakładzie Elektroniki Kwantowej (Wydział Fizyki UAM). Jest współautorem publikacji naukowych w recenzowanych, anglojęzycznych czasopismach z zakresu fotofizyki, spektroskopii UV-VIS oraz fotowoltaiki. Od kilku lat zajmuje się popularyzowaniem zagadnień naukowych z pogranicza chemii i fizyki wraz z ich praktycznym wykorzystaniem. W tym obszarze realizował projekt o charakterze dydaktyczno-popularyzatorskim dla uczniów szkół średnich "Ogniwa słoneczne sensybilizowane barwnikami, jako alternatywa dla klasycznych ogniw słonecznych" w ramach programu "Odkrycia z UAM - UAM dla najlepszych.

"Cząsteczki i promieniowanie - fascynująca symbioza chemii i fizyki" - Chemia i fizyka to nauki ścisłe, które wzajemnie się przenikają. Substancje i materiały otrzymane na drodze syntezy chemicznej są następnie poddawane badaniom fizyko-chemicznym, by finalnie często znaleźć zastosowanie praktyczne. Absorpcja i emisja to podstawowe procesy związane z oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efektem oddziaływania cząsteczek z promieniowaniem ultrafioletowym (UV) oraz widzialnym (VIS) jest utworzenie (bądź dezaktywacja) wzbudzonych stanów elektronowych. Podczas wykładu zostanie omówione zjawisko absorpcji i emisji promieniowania. Rozpoczynając od podstawowych praw i reguł, które rządzą absorpcją i emisją promieniowania oraz używanymi technikami badawczymi, w dalszej kolejności zostaną przedstawione wybrane zagadnienia praktyczne, w tym medyczne (generowanie reaktywnego tlenu singletowego), fotowoltaiczne (zasada działania ogniwa słonecznego, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. fotoogniw barwnikowych). Zobaczymy, jak z prostych elementów można stworzyć prototypowe ogniwo słoneczne. Przekonamy się również, że zjawisko absorpcji i emisji promieniowania ma fundamentalne znaczenie w świecie roślin.

Serdecznie zapraszamy!

Pełna lista Wykładów Otwartych: